Општина Прибој освојила је прво место на такмичењу „Шампиони безготовинског плаћања”, а награду - дечије игралиште у вредности од 20.000 евра, председнику те општине Лазару Рвовићу уручио је директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михајло Јовановић у присуству министра државне управе и локалне самоуправе Бранка Ружића.
Министар је казао да се данас награђују локалне самоуправе које су показале највећу вољу да уведу услугу безготовинског плаћања у својим услужним центрима и додао да се ово такмичење наслања на оно што ради Министарство у претходне три године, а то је отварање јединствених управних места.
„Мислим да ће ово бити значајан импулс да се још једна веома важна и значајна услуга учини и бржом и доступнијом нашим корисницима, односно грађанима”, казао је Ружић, преноси Танјуг.
Подсетио је да је што се тиче јединствених управних места, у 2018. и 2019. години финансирано 14 јединица локалних самоуправа, а да се ове године очекује да их буде још пет или шест.
„Колико год то скромно звучало, у ове три године издвојено је отприлике милион евра за то и мислим да је безготовинско плаћање својеврсни шлаг на торти оних услуга које у складу са софтверским решењем и еЗуп-ом нудимо нашим грађанима”, навео је министар.
Како је навео, то су реформе које грађани осећају и честитајући добитницима поручио им је да сви заједно морају да буду спремни на промене како би постигли приоритетни циљ, а то је да служе грађанима и привреди.
Такмичење је организовала Канцеларија за ИТ и еУправу у сарадњи са НАЛЕД-ом, Уз подршку Мастеркарда и Виса-е, у периоду од јуна до децембра прошле године, а директор владине Канцеларије Михајло Јовановић казао је да се значај овог такмичења огледа у успостављању новог система електронске управе који је окренут грађанима.
Јовановић је казао и да се значај такмичења огледа у успостављању инфраструктуре и у том смислу навео да је у више од 100 градова и општина инсталирано око 400 ПОС терминала, а да су очекивања да до краја априла сви градови и општине имају инсталиране ПОС терминале на шалтерима.
„Резултат ове акције је мера која је у складу са акционим планом за сузбијање црне економије, дакле коришћење безготовинског начина плаћања”, казао је Јовановић.
Потпредседник Управног одбора НАЛЕД-а Горан Ковачевић казао је да се у циљу сузбијања сиве економије у прошлој години поставило у најмање 40 одсто локлних самоуправа ПОС терминали и додао да иако је у Србији на крају 2019. године било више од 90.000 ПОС терминала то и даље 2,5 пута мање него у ЕУ.
„Сада је потребно да исто толико шалтера буде покривено и у државним институцијама, а други важан корак је промена пописа”, казао је Ковачевић и додао да када се коначно укине обавеза достављања доказа о уплати и грађанима ће бити олакшано да своја дуговања према држави чешће обављају електронски.
Директорка за тржишта Србије, Црне Горе и БиХ компаније Мастерцард Јелена Ристић казала је да је циљ овог такмичења био да сви грађани Србије препознају основне предности безготовинског плаћања - платним картицама.
Ана Марковић, менаџер за развој пословања компаније Виса, казала је да на развој безготовинске економије у земљи значајно утичу њихови напори, али и подршка коју добијају од Владе Србије.
Председник општине Прибој Лазар Рвовић захвалио је организаторима такмичења и навео да ће награда допринети да Општина још више унапреди ефикасност локалне управе.
Како је навео, Општина Прибој је добро оцењена по критеријуму транспаренстности, али ће и у том сегменту даље унапредити рад.
„Награда ће код наших грађана додатно подићи свест о неопходности заједничке борбе против сиве економије”, казао је Рвовивић.
Друго и треће место у такмичењу освојили су Црна Трава и Ириг, а четврто место припало је граду Сомбору, а градоначелница тог града Душанка Голубовић казала је да су као локална самоуправа узели велико учешће у такмичењу са циљем да мотивишу суграђане, али и да испромовишу нову услугу коју од сада могу да користе грађани, али и привредници на шалтерима услужног центра.
Голубовић је истакла да је увођење безготовинског плаћања један искорак више у односу на оно што су урадили до сада, у смислу да су кроз различите врсте поступака афирмисали смањење долазака грађана физички на шалтере.
„За нас је мотивиција била награда и имали смо и ми жељу да добијемо дечије игралиште, али свакако то заслужено одлази у Прибој, али важније је да ширимо спектар свих услуга на нивоу локалне самоуправе и да правимо управу по мери грађана, што и јесте основни циљ”, казала је Голубовић.
Пето место освојило је Врање, на шестом је Панчево, након којих су седмо, осмо, девето и десето место освојили Шабац, Нови Сад, Жабаљ и Лесковац.
У такмичењу организованом по слоганом „Плати картицом и победи” учествовало је 60 локалних самоуправа, а током шест месеци грађани тих локалних самоуправа безготовински су платили 13.500 такси, накнада и пореза у износу већем од 20 милиона динара.
На тај начин, грађани су себи уштедели и 500 дана одлазака на шалтере банака и пошта за одношење уплатница као доказа о уплати намета.