Проналазак који је настао у давној праисторији, али је и у модерно доба изузетно популаран, свакако је четка за косу. Прве четке, које, додуше, нису биле намењене за четкање косе, већ за брисање зидова пећина, настале су у далекој прошлости, а остаци оваквих четки које датирају од пре два и по милиона година, пронађени су у Алтамири у Шпанији, као и у древним археолошким налазиштима у Француској. Четке за косу, направљене од животињске длаке, користиле су најчешће припаднице лепшег пола, и то још пре нове ере.
Ипак, прве четке које су званично патентиране појавиле су се тек у 19. веку. Према неким историјским подацима, тридесетих година 19. века у Америци је званично пријављен патент – четка за косу, а у последњој деценији поменутог века Лида Њуман, Американка афричког порекла, у Њујорку је патентирала нову четку направљену од дрвета и животињске длаке, али са специјалним отворима за вентилацију. Чешљање овом четком било је, како се наводи у историјским подацима, знатно лакше и ефикасније, а и сама четка је могла лакше да се чисти и одржава, јер је површина намењена зупцима била већа, као и размак између њих.
Почетком прошлог века појавиле су се тада чувене Фулерове четке, међу којима су биле и оне за намештај, подове, али и четкање косе. У деценијама које су уследиле четке за косу су почеле масовно, фабрички да се производе, а самим тим постале су и приступачније многима, па је врло брзо било тешко замислити домаћинство у којем нема овог проналаска.
У последњим деценијама прошлог века, захваљујући развоју нових технологија, почеле су да се израђују и четке од других материјала, а не само од дрвета. Тржиште је врло брзо било преплављено знатно јевтинијим пластичним четкама са пластичним, а касније и металним зупцима које су најчешће припаднице лепшег пола масовно користиле. Временом су се појавили и нови изуми – електричне четке, четке са зупцима на обе стране, као и проналасци данашњице – специјалне четке које се окрећу и увијају или исправљају косу.
И у данашње време, међутим, и даље су веома цењене четке за косу које су се вековима уназад користиле – оне направљене од дрвета и животињске длаке.