Ученици Пете београдске гимназије ће у другом полугодишту бити подстанари осмолетки „Свети Сава” на Врачару и „Краљ Петар Први” на Старом граду јер је са првим данима зимског распуста почела комплетна обнова њихове зграде у Улици Илије Гарашанина.
– Школска управа одредила је школе у којима ће се наставити школска година. Водило се рачуна да измештање деце не ремети њихове друге активности и да објекти у које пређу не буду далеко у односу на Пету београдску гимназију. Зашто је избор пао на баш те две школе? Из простог разлога што је Пета огромна гимназија и има 40 одељења, односно око 1.200 ђака, тако да је било немогуће пронаћи један објекат у који би се сви сместили – објашњава Борка Поповић, директорка установе.
Обнова би, према документацији, требало да траје 300 дана, али, како каже директорка, школа је од извођача радова добила чврста уверења да ће главни посао бити готов до септембра и да ће ђаци нову школску годину почети у својој згради.
– Школи значи што радови обухватају два распуста, зимски и пролећни, па је период измештања минималан. Деца су реконструкцију прихватила боље него што сам очекивала, а најтужнија сам због ученика четвртог разреда који неће у здању где су све време били моћи да заврше школовање. Нико од њих није био против, иако промена и прелазак на другу адресу ипак ремети комфор. Родитељи су такође имали углавном позитивне реакције јер мало ко може имати нешто против побољшања услова за децу – истиче директорка.
Јер, каже она, као и код реконструкције стана, „нисте срећни што ћете морати да будете у прашини, што ће мајстори да се врзмају по стану и што ћете имати трошкове, али то све радите зато што желите да вам буде лепше”.
А објекту који је саграђен пре 80 година свакако је куцнуо крајњи час за дотеривање.
– Ми смо једна достојанствена стара школа која је дуго радила најбоље што је могла. Објекат се одржавао и нисмо дозволили да овде било ко буде небезбедан, али смо имали много тешкоћа. Проблем је било све оно што је могло да угрози безбедност, али срећом никад није, попут оштећеног паркета у фискултурној сали или дотрајалих прозора који су морали бити зашрафљени због чега често нисмо имали ни довољно чистог ваздуха у учионицама – подсећа директорка.
У наредних 300 дана, стару даму ушушкану под Ташмајданом очекују обимни радови – промена електро, водоводних и канализационих инсталација, постављање унутрашње изолације, замена унутрашње столарије, постављање квалитетнијег видео-надзора...
– Мењаће се и прозори који можда споља не изгледају дотрајало, али су од ПВЦ-а, који после више година губи своја својства. Тако да је велики број прозора сада блокиран јер постоји могућност да падају са унутрашње стране и то ствара велики проблем, поготово лети. Предвиђена је и уградња савременог система противпожарне заштите, а за установу попут школе то је од круцијалног значаја. Биће уграђен и лифт који ће школу учинити доступном и за ученике и наставнике са хендикепом – набраја Борка Поповић.
„Умивена” школа имаће и више простора – део зграде који је до сада био под закупом такође ће бити обновљен и у њему ће бити две учионице. Просторије које до сада нису биле за коришћење због велике количине влаге такође ће бити адаптиране и убудуће ће служити као кабинети. И други делови зграде који раније нису коришћени сада ће добити своју сврху јер ће се на сваком спрату налазити део предвиђен за одмор наставника или за одмор ученика.
Обнова школе ради се у години важног јубилеја Пете београдске гимназије. Пошто школа наставља традицију Прве женске реалне гимназије, за годину њеног оснивања узима се 1905. година када је ова школа основана. Тако ће свој 115. рођендан гимназија прославити на Дан школе, осмог марта, највероватније на сцени Југословенског драмског позоришта.
– Тог дана присетићемо се свих великана који су прошли кроз нашу установу, почев од Маге Магазиновић која је писала за „Политику”, предавала филозофију, немачки и модерни плес. Сетићемо се Надежде Петровић, Јованке Хрваћанин, Ксеније Атанасијевић, Десанке Максимовић и њене ученице Мире Алечковић, али и свих других који су обележили нашу историју, културу и науку, а потекли су од Пете београдске гимназије.
Негодовања
Обнова Пете гимназије није ипак обрадовала све. Део родитеља, по најави радова, негодовао је због тога што су о свему касно обавештени. Неки од њих сматрали су да реконструкција не треба да се изводи одједном, него у фазама, у наредних неколико летњих распуста.
Заштита Завода
Зграда Пете београдске гимназије дело је архитектонско-урбанистичких и културно-историјских вредности, кажу из Завода за заштиту споменика културе града Београда. Ово здање, додају они, налази се у оквиру целине „Подручје уз Булевар краља Александра” и ужива статус претходне заштите.
Завод је издао услове за предузимање мера техничке заштите и дао сагласност на пројектну документацију за реконструкцију, адаптацију и енергетску санацију зграде у Илије Гарашанина.
– Пројектом су обухваћене све етаже, а инсистирало се на очувању постојећег изгледа и хоризонталне и вертикалне регулације, у оквиру пројектованог волумена и габарита зграде. Дозвољена је минимална реорганизација унутрашњег простора према потребама корисника (кабинети, санитарни чворови, пратеће просторије…), ради квалитетније функционалне организације простора школе и побољшања наставе. Све мора бити учињено на начин којим се не угрожава статичка стабилност и функционисање објекта у целини – истичу из Завода.