Нумизматичка ризница Народног музеја у Београду крајем прошле године обогаћена је откупом приватне збирке коју чини 251 примерак српског средњовековног новца. Ти ће драгоцени експонати од вечерас у 18 сати бити изложени у музејској Малој галерији на поставци „Новац и држава – сачувана прича”, чији је аутор музејска саветница Весна Радић, а којом ова кућа обележава Дан државности Србије.
Свима којима су историја уопште и тај период развоја српске средњовековне државе занимљиви – а реч је о добу од средине 13. до средине 15. века – биће ово посебан догађај, будући да ће моћи да виде приватну колекцију, која је настајала током пола века зналачког и систематског сакупљања. Како објашњавају из музеја, међу одлично очуваним монетама посебно се истичу раритети: трахеј краља Радослава са представом Богородице, емисије динара краљева Драгутина и Милутина са приказом краља на престолу, краљева Владислава и Душана са представом шлема.
Међу бројним емисијама царског новца пример изузетне реткости и завидне очуваности је Душанов динар са аверсним приказом царевог лика, односно његовим монограмом на реверсу. Из периода који је наступио после распада Српског царства, издвајају се за сада уникатни динари са представом краља Марка на коњу и Ђурђа Првог Балшића са шлемом и вучјом главом. Међу најзначајнијим примерцима колекције издвајају се изузетно ретки динари последњег српског деспота, Лазара Бранковића, уједно и последње емисије српске средњовековне државе.
Престанком развоја српске државности прекинуто је и ковање новца који је судбину државе делио до њеног краја, а потреба очувања националног идентитета, свести и вере, допринела је да се у народном сећању, нарочито у крилу цркве и њене организације очувају клице државности, које ће као и новац, један од симбола њеног постојања, поново оживети када се буде стварала модерна Србија у 19. веку.
М. Д.