ЧАЧАК – Дискриминација на тржишту рада је и даље присутна, а готово сваке године највећи број притужби грађани подносе управо због доживљене дискриминације приликом запошљавања или на раду, изјавила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
У дану када се обележава Светски дан социјалне правде, повереница Јанковић је на скупу „Друга шанса за жене које имају 45+ година у Србији”, у Чачку указала да подаци из бројних извештаја и истраживања указују да су жене у неповољнијем положају у односу на мушкарце у свим областима друштвеног живота.
О томе сведоче и подаци из Посебног извештаја и истраживања о дискриминацији на тржишту рада који је Повереник за заштиту равноправности недавно предао Скупштини Србије, наводи се у саопштењу Поверенице.
Према тим подацима, жене се на тржишту рада већ после 45. године сматрају старијима и теже се запошљавају, а запосленост мушкараца већа је за 13,6 одсто у односу на жене.
Платни јаз креће се од 9 до 16 процената, а женама су теже доступна руководећа места, јавља Танјуг.
Говорећи о достизању вишег нивоа социјалне правде, Јанковићева је указала да је то нераскидиво везано за побољшање економског статуса становништва и да је неопходно да се настави с даљим економским развојем.
Према подацима Републичког завода за статистику из 2019, у Србији је у ризику од сиромаштва било 24,3 одсто становништва, док су међу најугроженијима припадници осетљивих друштвених група.
„Кључни императив нашег друштва и свих одговорних актера треба да буде да се тај проценат свакодневно смањује”, каже Јанковићева и истиче да је унапређење система образовања, које треба да буде доступно свима, једна од најважнијих ствари у том процесу.