Чачак – Основни суд у Чачку првостепеном пресудом обавезао је Дарка Јовановића из овог града да тужиоцима, Исаилу Марковићу и његовој супрузи Наташи, обоје су из Београда, исплати на име нематеријалне штете по 100.000 динара за претрпљене душевне болове због повреде части и угледа, због текста објављеног на интернету, и још 113.600 динара за трошкове парничног поступка.
Супружници су, иначе, тражили одштету од укупно милион динара али им је досуђена пет пута мања сума, а пресуду је изрекла судија Марица Гавриловић.
У образложењу судске одлуке наводи се да је тужилац (Марковић) свештеник и намесник Храма Светог Томе Српске православне цркве у Јоханесбургу у Јужноафричкој Републици, а тужени Јовановић свештеник Епархије рашко-призренске у егзилу и „представља се под духовним именом архимандрит Пантелејмон, иако је од стране Српске православне цркве лишен свештеничког чина, монаштва и монашког имена”.
У образложењу даље се наводи из тужбе Марковића:
„Дана 8. 7. 2016. тужени је на порталу анти-цензура.ком, портал прећутаних вести, објавио текст ’Скривена љубавна афера и тајна насилне смрти на црквеном имању СПЦ у Јоханесбургу’ који је написао и потписао тужени.”
На имању у Јоханесбургу, једине Српске православне цркве у Африци, недалеко од храма живео је Ненад Цвејић, а свештеник Марковић изјавио је на суду у Чачку да је „8. јануара 2016, тај Србин извршио самоубиство, што је полиција на лицу места констатовала”.
Архимандрит Јовановић је у одговору на тужбу истакао да су интернет портали доступни сваком, објављени текст на порталу има потпис Српске дијаспоре ЈАР и не садржи потпис туженог и да он није аутор текста.
Пантелејмон је, додаје се у образложењу, по благослову патријарха Павла и владике Артемија 11 година био старешина храма у Јоханесбургу, али је почетком фебруара 2014. по благослову патријарха Иринеја морао да преда дужност новопостављеном старешини, свештенику Исаилу Марковићу. Ту је другог дана Божића 2016. преминуо парохијан Ненад Цвејић.
Пред судом у Чачку у овом предмету одржано је шест рочишта, на последњем су се суочили Марковић и Јовановић. Први се вратио у Јоханесбург и води нашу црквену заједницу на југу Африке, други се моли и служи у Србији, са калуђерима и монахињама Епархије рашко-призренске у егзилу на чијем је челу владика Артемије Радосављевић.