Добити место у школској клупи не би требало да буде проблем. Сва деца на крају буду уписана, само је недоумица да ли коначан исход одговара родитељима. Остаје питање: у коју осмолетку ће кренути првак? Најближу, што је већини родитеља приоритет, или у ону у којој буде слободних места.
Чини се да овај проблем тренутно највише мучи житеље звездарског насеља Миријево. У овом делу града постоје само две основне школе – „Павле Савић” и „Деспот Стефан Лазаревић”. Миријево има око 100.000 становника, а број породица са малом децом је сваке године све већи. Осмолетка „Павле Савић” одувек је била на врху листе по броју уписаних ђака. Ова кућа знања ће наредне школске године примити нешто мање ђака него што је то било ове године. „Павле Савић” ће испратити осам одељења осмака и толико ће места бити слободно за будуће прваке. Технички неће бити могуће примити више од тога јер зграда нема просторија где би настава могла да се одвија. Они су прошле године проширили објекат и зато је уписано 11 одељења првог разреда.
Ситуација у школи „Деспот Стефан Лазаревић” остаће непромењена што се тиче уписа нових ученика.
– Ми ћемо наредну школску годину започети са седам одељења првака. Прошле године смо тражили одобрење министарства да сви разреди добију по 31 ђака јер се увек тражи место више. То је био наш максимум. Нећемо моћи да упишемо више од предвиђеног јер немамо могућност проширења школе. Још једна осмолетка у Миријеву сигурно би растеретила и школу „Павле Савић” и нас, а сва деца би била уписана без икаквих проблема – закључила је Зорица Здравковић, директорка осмолетке у Улици Моме Димића која тренутно броји око 1.600 ученика.
У случају да у постојећим кућама знања не буде било места за све малишане, моћи ће да се упишу у неку другу са територије, односно општине у којој живе. За упис у жељену школу на другој територији родитељи морају написати молбу и образложење ресорном министарству.
Ово је година када ће Београд добити нову школу у општини у којој је то одавно неопходно. Грочани незаобилазно, готово сваке године уписују највише школараца. Овог септембра коначно ће одахнути. ОШ „Никола Тесла” у Винчи добиће комшију са друге стране Смедеревског пута у насељу Лештане.
– Дуго су чекали становници Лештана на то и радујем се новој школској години. Хвала им на стрпљењу и разумевању за овај период када су деца измештена, али вредеће чекање, и трајаће генерацијама. Радови теку по плану, динамика се поштује, редовно обилазимо, а планирани завршетак изградње је у јуну. То је најважнија инвестиција у сектору образовања ове године – рекао је Славко Гак, секретар за образовање и дечју заштиту.
Нова школа простираће се на око 5.500 квадратних метара, имаће фискултурну салу, најсавременије кабинете, два спортска терена за кошарку и фудбал.
Док се нова кућа знања не заврши, ђаци наставу похађају у осмолетки „Милоје Васић” у Калуђерици, а нови објекат моћи ће да прими 1.500 школараца у пуном капацитету.
Изградњу школе која ће коштати око 550 милиона динара финансира Канцеларија за управљање јавним улагањима у оквиру Програма Владе Србије за обнову и унапређење објеката у области образовања, здравства и социјалне заштите усвојеног 2016. године.
Обнова образовних установа у више општина
Поред изградње школе у Лештанима, у току су реконструкције школа и вртића у више општина. Завршени су радови на ОШ „Владимир Роловић”, а при крају је обнова пет фасада на школама „Никола Тесла” у Раковици, „Петар Кочић” у Земуну, „Карађорђе” на Вождовцу, „Марија Бурсаћ” на Звездари и Гимназији „Свети Сава”. У овом тренутку у току су радови на осмолетки „1.300 каплара” на Звездари, „Раде Драинац” у Борчи, а почетком 2021. године биће комплетирана реконструкција и Земунске гимназије. Ради се и на вртићима „Зека” на Звездари, „Петлић” на Петловом брду, „Жубор”, „Маштарија”, „Драгуљче”, „Весељко”…