Откада је почела епидемија вируса корона, многи су похитали у апотеке – прво да би купили нано и хируршке маске, а онда и дезинфекциона средства, како би направили залихе за евентуалну појаву болести. За сада, према проценама апотекара, купци не стварају велике залихе лекова, јер је познато да још није измишљен медикамент који би могао да излечи ово ново обољење.
Ипак, добро упућени процењују да постоји могућност да дође до несташице одређених лекова у Европи, јер око 60 одсто активних супстанци од којих се праве медикаменти потиче из Кине, а 20 одсто из Индије и других земаља. Како су пренели инострани медији, око три хиљаде фабрика у Кини које се, између осталог, баве и производњом састојака за олакшавање апсорпције и разлагање лека у организму, тренутно не ради, док се не смири епидемија вируса.
Чак је и Индија, главни светски снабдевач генеричким лековима, ограничила извоз 26 фармацеутских састојака и лекова, а како преноси Ројтерс, као разлог за ту меру навели су то што је избијање епидемије вируса корона направило хаос у ланцима снабдевања.
А каква је ситуација у Србији?
У Министарству здравља кажу да немају најаву да ће доћи до несташице, али да су предузели све могуће мере како би на тржишту било свих медикамената у довољној мери.
– Свакодневно смо у комуникацији са Светском здравственом организацијом. Ако дође до поремећаја на тржишту лекова, свакако ћемо одмах реаговати – додају у ресорном министарству.
И произвођачи лекова су опрезни.
– Свакодневно процењујемо ситуацију у вези са вирусом корона, спроводимо активности и мере опреза како бисмо осигурали целовитост нашег глобалног ланца снабдевања. У овом тренутку нема поремећаја у снабдевању тржишта Србије нашим лековима – каже др Павле Марјановић, директор „Актависа” за Србију и Црну Гору.
Драгутин Рајевац, из Удружења приватних апотекара Србије, сматра да, ако се продужи епидемија вируса корона, али и страх људи од болести, може доћи до поремећаја на тржишту лекова, као што је био случај са маскама.
– Прва несташица медикамената за хроничне болеснике створиће додатни страх, па ће почети да стварају залихе лекова за неколико месеци. Мислим да надлежни органи с Министарством здравља на челу треба да умире пацијенте, а не да пред камере изведу неколико лекара који ће износити своје тврдње, што су већ учинили, а што је изгледало вашарски. Ниједно тржиште није толико богато да може у року од пет дана да надокнади лекове који недостају недељама. Држава мора да одржи реч и да држи под контролом редовно снабдевање медикаментима – истакао је Рајевац.
Да је ово прилика многим људима који послују у „сивој зони”, показало се у протеклим месецима. Светска здравствена организација реаговала је и изразила забринутост због појављивања великог броја лажних производа везаних за вирус корона у „Амазоновој” интернет продавници, па су они били принуђени да обришу више од милион производа јер су садржали лажне информације о њиховом дејству на опасни вирус.
Код нас су, услед несташице маски, многи на интернету почели да продају овај производ по вишеструко скупљим ценама него у апотекама, а чак су и неке лабораторије покушале да профитирају. Наиме, у Србији су одређене лабораторије почеле да оглашавају да могу да раде тестирање на вирус корона за 14.000 динара. Дозволу за то немају од Министарства здравља, а стручњаци напомињу да су једини валидни тестови они који се раде на Инфективној клиници Клиничког центра Србије и Институту „Торлак”.