Од 20. јануара до средине прошле недеље цене горива на домаћим пумпама пале су у просеку за пет до 10 динара у зависности од врсте деривата. Бензин се точи за 144,80 динара, евродизел за 154,80, а течни нафтни гас за 79,11 динара. Уколико се упореде цене горива у региону, и с овим појефтињењем, евродизел је у Србији међу најскупљим, одмах после Албаније. У Републици Северна Македонија ово гориво је најјефтиније и точи се чак 50 динара јефтиније него код нас. Ове комшије имају и најјефтинији бензин, који се точи по цени за 20 динара нижој него у Србији, док је на њиховим пумпама и ауто-гас јефтинији за 22 динара од домаћег.
Због последица вируса корона, цена нафте на светском тржишту пада већ пету недељу заредом, а тренутне, ниже цене, на пумпама у нашој земљи тек су почетак. Цена нафте је и јуче наставила да пада, па је барел брента дошао на 32,64 долара. Само у једном дану вредност је склизнула за три одсто, а све то због забринутости због потражње за сировинама, показују подаци са берзе. Од 6. јануара до данас цена нафте је готово преполовљена с 68,91 на 32,64 до 35,79 у зависности од врсте нафте.
Иако се возачи с правом питају да ли за толико могу да појефтине и деривати на пумпама, тешко је ишта слично очекивати ако се зна да више од половине цене горива у Србији чине државни намети – акцизе, ПДВ накнаде за обавезне резерве и енергетску ефикасност, мониторинг и маркирање горива... При томе држава још није изашла с предлогом да у току ванредног стања смањи своја захватања у цени горива.
– Страх и даље остаје главни проблем у погледу даљег кретања цене сирове нафте, јер учесници на тржишту и даље нису сигурни да ће слабљење монетарне политике и додатна ликвидност решити значајну здравствену кризу – изјавила је за агенцију Ројтерс главни економиста ОЦБЦ банке Селена Линг.
Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, каже да је цена горива на пумпама пала јуче за још један динар и да у последња два месеца бензин и дизел појефтињују дневно. Те да се ове ендеље очекуеј даље појефтињење. Уколико се задржи тренд пада цене сирове нафте на светским берзама, реално је да ће наши возачи точити још јефтиније гориво.