Осим са основним животним намирницама и тоалет-папиром, неки од суграђана ових дана из продавница излазе са гомилом пакета воде.
– Није ми јасно зашто ће им оволика вода! Знам да неки људи не пију „чесмовачу”, али куповати десетине литара воде, е то ми никако није јасно. Па неће ваљда само воду да пију у нередних месец дана? Не боје се ваљда да вируса има у води? – питала се јуче једна од суграђанки гледајући како из маркета у Сремчици њен комшија у гепек аутомобила убацује пакет по пакет флаширане воде.
Мада су неки од суграђана свесно изабрали да не пију воду са чесме, већ користе ону флаширану сматрајући да је здравија, оваква куповина код других становника престонице може само да изазове беспотребно узнемирење. Јер, вода из фабрике у Макишу испуњава строга правила када је реч о квалитету, а према свим досад забележеним информација вирус корона није забележен у хлорисаној води.
– Не постоји могућност да вирус корона опстане у хлорисаној води, конкретно – не може да опстане у води из градског водовода. Када је реч о води бунарског порекла, ту баш ситуација није сасвим јасна, ако се у обзир узме понашање вируса САРС 1– рекао је епидемиолог др Предраг Кон.
У ЈКП „Водовод и канализација” кажу да нема никаквих проблема у преради и дистрибуцији пијаће воде у производном погону „Макиш”, где се сваке секунде преради између 6.000 и 6.500 литара драгоцене течности.
– Квалитет воде прати се по строгим правилима Правилника о хигијенској исправности воде за пиће и „Београдски водовод” у потпуности испуњава те строге захтеве. Што се тиче могућности преноса вируса водом, према свим расположивим информацијама, до сада није забележен ниједан случај присуства коронавируса, изазивача обољења ковид 19, у хлорисаној води за пиће. Све стандардне методе које се редовно примењују у процесу прераде и завршне дезинфекције воде за пиће ефикасно и трајно уклањају ову врсту вируса – потврђују у „Водоводу” и истичу да су свакодневно на вези са стручњацима Градског завода за јавно здравље.