Дон Андреа Вена, католички свештеник из малог приморског летовалишта Бибионе близу Венеције, дошао је на оригиналну идеју како да охрабри своје вернике у ситуацији када су због епидемије вируса корона цркве широм Италије углавном затворене. Ставио је кип Пресвете Богородице у отворени део камионета и током вожње по граду преко разгласа благосиљао народ.
„Људи су уплашени и забринути. Ако већ не могу да дођу у цркву, ред је да ја дођем до њих. Многи су излазили на терасе и плакали када су угледали Мадону”, прича Вена за портал „Политико”.
Права експлозија ковида 19 широм Европе није затворила само кафиће, ресторане, спортске и тржне центре, већ и места богослужења, тако да су многи свештеници пронашли алтернативне начине да остану у контакту са својом паством. У Италији су мисе почеле да се преносе директно преко канала на „Јутјубу”, а поједини пароси су за своје вернике отворили посебне групе на друштвеним мрежама – „Воцапу” и „Фејсбуку”.
„Откриће интернета као места за заједничку молитву изванредно је и лепо. Духовно заједништво није блокирано, упркос немогућности да се верници окупе на служби у храму”, каже Антонио Спадаро, блиски саветник папе Фрање.
Спадаро признаје да се известан број католичких верника преко друштвених мрежа жалио на то што ипак не може да присуствује мисама како би примили сакраменте (свете тајне). „Ипак, већина верника разуме ситуацију, да је боље не одлазити у цркве и тако доводити своје здравље у опасност”, објашњава овај уредник језуитског часописа „Католичка цивилизација”.
После Италије, Словачке и Аустрије, и у Грчкој су привремено забрањене црквене службе. Иако је у току трећа недеља великог васкршњег поста, премијер Грчке Киријакос Мицотакис је саопштио да до 30. марта суспендује све религијске службе, без обзира на вероисповест, како би се спречило ширење вируса.
„Цркве ће остати отворене само за личну молитву, јер морамо да донесемо овакву одлуку да бисмо заштитили јавно здравље”, написао је Мицоитакис на „Твитеру”. Портпаролка грчке владе Аристотелија Пелони је поручила да ће држава учинити све што мора уколико се црква не буде придржава нових правила.
У Белгији нису затворене само цркве и синагоге, већ је и велика џамија у Бриселу затворила врата за муслиманске вернике. Турска, мада до јуче још није имала велики број грађана заражених короном, донела је уредбу којом забрањује колективну молитву, џуму-намаз, у 90.000 џамија широм земље.
„Неопходно је обуставити заједничке молитве”, поручио је Али Ербас, челник управе за верска питања у Турској, преноси Ројтерс. Ербас је ипак додао да ће џамије бити отворене како би верници могли да долазе и појединачно се моле.
У Пољској и Русији римокатоличка и православна црква примењују све санитарно-хигијенске мере које прописују власти како би се спречило ширење заразе, али не планирају да престану са верским службама.
„Поводом препоруке главног санитарног инспектора да се ограниче већа окупљања људи на истом месту, ја молим да се повећа број миса у црквама, како би што већи број верника у њима учествовао. Незамисливо је да се не молимо у нашим црквама, а то је најпотребније да би се зауставило ширење ковида 19”, изјавио је председник Бискупске конференције Пољске Станислав Гадецки.
Упркос забрани окупљања више од 50 људи у Русији, Московска патријаршија неће укидати богослужења чак ни ако дође до ширења вируса корона.
„Нећемо затворити наше храмове нити укидати свете литургије”, преноси агенција Интерфакс изјаву митрополита Илариона.
Шеф Одељења за спољне послове Московске патријаршије додао је да се Црква неће издвајати из онога што се догађа и да ће увек бринути не само за духовно, већ и за физичко здравље својих верника. Руска црква, у складу с прописаним мерама, већ је предузела додатне напоре да дезинфикује цркве, али и иконе које вернци целивају. У руској цркви је обичај да се после причешћа Светим Христовим тајнама верници послужују мешавином вина и воде. Да би се смањила могућност преношења вируса, Свети синод је препоручио да се користе чашице за једнократну употребу.