У петак, 20. марта, на сајту Секретаријата за културу града Београда појавило се обавештење које се односи на све оне који су поднели пријаве на јавни конкурс ради прикупљања предлога за финансирање или суфинансирање пројеката у култури, као и пројеката уметничких, односно стручних и научних истраживања у култури чија је реализација предвиђена у 2020. (рок за пријаву истекао је 6. марта) и оно у најкраћем гласи – поменути конкурс неће бити реализован.
Подсећајући на околност увођења ванредног стања и на мере које су тим поводом уведене, а које, између осталог, за грађане предвиђају самоизолацију – без окупљања, без посета, без излазака из куће без преке потребе – надлежни из градског Секретаријата за културу нагласили су потребу да се сва пажња усмери на заштиту становништва од вируса корона и да нема услова за реализацију поменутог јавног конкурса.
Реакције су прво уследиле на друштвеним мрежама у круговима оних који се културом професионално баве. Међу њима је и професорка Милена Драгићевић Шешић, која је написала на својој фејсбук страници да наведена одлука представља „велику срамоту културе и културне политике у Србији”.
У првој званичној реакцији која је стигла јуче, Асоцијација независна културна сцена Србије обавестила је јавност да су упућени дописи Министарству културе и информисања и градском Секретаријату за културу услед критичне ситуације настале увођењем ванредног стања због пандемије вируса корона, а у којима се захтева хитна реакција свих надлежних у републичком и покрајинском сектору, као и у сектору локалних самоуправа, те повлачење ове одлуке и доношење конкретних мера подршке уметницима, културним радницима и сектору самозапослених у култури.
„Одлуку о укидању конкурса сматрамо неприхватљивом и у датим околностима крајње неадекватном! Небројене могућности модификације програма и прилагођавања кризној ситуацији требало би да буду приоритет сектора надлежног за културу у градској управи. Мера укидања конкурса оличење је суштинске небриге за културни сектор. Реперкусије ове одлуке директно угрожавају животе и отворени су показатељ деструктивне политике Секретаријата за културу, која угрожава не само организације Независне културне сцене већ и појединце, самосталне уметнике и све друге актере у култури”, наведено је у саопштењу.
Указујући да је пандемија оставила на хиљаде уметника и уметница, културних радника и радница у Србији без посла, чиме су се преко ноћи нашли у неодрживој егзистенцијалној позицији, уз већ претходно тежак положај који ствараоци у нашој земљи имају, НКСС инсистира на мерама које ће „умањити последице неминовног економског краха који угрожава егзистенцију на хиљаде породица. Међу њима су самохране мајке, радници са инвалидитетом, радници са умањеним економским могућностима. Ћутање надлежних и непостојање мера помоћи и заштите права на рад представља се као политика небриге и немара”.
У дописима се захтева и да се успостави хитан фонд за социјално најугроженије категорије делатника у култури, а који подразумева бесповратну финансијску помоћ за целокупно време опасности од пандемије независно од њиховог званичног статуса, да се одобре нови модели изведбе програма, најпре дигитални, како би се спровели постојећи одобрени програми. Захтева се и да се под хитно исплате сви до сада одобрени пројекти на свим нивоима и да се исплате сва средства намењена за програме који су отказани јер је рад на њиховом спровођењу већ обављен, а презентацију резултата је могуће реализовати у дигиталном формату или накнадно, када се за то успоставе неопходни услови.
Додато је и да је неопходно да се упути препорука институцијама којима је оснивач република да, поред плата, исплате и све договорене хонораре свим спољним сарадницима, без обзира на то када ће се програми накнадно извести. Тражи се и да се резултати расписаних конкурса Министарства културе и локалних самоуправа објаве у најкраћем року и да се омогући хитно потписивање уговора и исплата средстава за реализацију одобрених пројеката за текућу годину, као и да републички фондови и фондови локалних самоуправа преузму на себе трошкове доприноса за све самозапослене уметнице и уметнике за време опасности од пандемије.
НКСС је, на крају, позвао стручну јавност и сва струковна удружења и асоцијације, јавне установе културе и њихове запослене да се прикључе њиховим захтевима како би показали јединствени став у борби за права на живот уметника и културних делатника, као и свих актера који својим радом доприносе културном и друштвеном развоју.