Осим неколико ванредних набавки и више донација из иностранства, Словенија уз садашњи темпо ширења заразе коронавирусом, има довољно заштитне опреме и средстава за основне јавне службе само за наредну седмицу, објавили су представници владе и цивилне заштите ове државе.
Словеначки медији упозоравају да се на недостатак заштитних средстава жале у скоро свим здравственим установама, али и у старачким домовима које је захватила епидемија. Стога оцењују да би што хитније требало осигурати веће количине маски ФФП2 и ФФП3, а посебно већи број респиратора и система за довод кисеоника.
(Фото ЕПА/IGOR KUPLJENIK)
Како је новинарима, на конференцији за медије преко видео везе казао заповедник Цивилне заштите Сречко Шестан, предност при расподели тих средстава имају здравствене установе, старачки домови и други који су на првој линији борбе с инфекцијом. Општинама и локалним заједницама се за њихове потребе тренутно дели 10 одсто од расположивог материјала, док ће се касније, кад средстава буде довољно, доделу опреме подићи на тридесет одсто и биће доступна и ширем кругу корисника.
Тренутно се у државном складишту за робне резерве налази стотинак хиљада маски, од чега 26.000 ФФП2 и ФФП3 за здравство и исти број обичних хируршких, као и више од 7 милиона рукавица.
Како су навели представници владе и министарстава задужених за набавку потребног материјала, за производњу заштитног материјала оспособљавају се и почињу их производити и нека домаћа предузећа, стигла је већа количина заштитних средстава из Чешке, а чека се и на наруџбине из иностранства које су организовале домаће фирме.
(Фото ЕПА/IGOR KUPLJENIK)
При томе ће се, како је наглашено, роба плаћати тек после преузимања у Словенији и биће тестирана јер су већ забележени случајеви преваре и ратног профитерства па се тако запослени у домовима за старије особе жале су добили лажне маске које их не штите у раду.
Владин представник ресорса за набавку заштитних средстава Алеш Цантарути казао је да се из Кине почетком априла очекује већа количина заштитне опреме и средстава, и то из покрајине у којој је седиште корпорације Хисенсе, власника словенског произвођача кућних апарата Горење. Тај ће материјал у Словенију стићи авионом, а тренутно ће бити смештен у складиштима Хисенсеа.
Много се очекује и од заједничког тендера више чланица ЕУ у ком суделује и Словенија, а више о томе биће познато идуће седмице, најавили су представници словенске владе. Наручене су и додатне количине респиратора за потребе словеначких болница, али реч је о испорукама које се очекују тек кроз неколико седмица, речено је на конференцији за новинаре. Шест словеначких болница тренутно располаже са 125 респиратора, а 300 би требало стићи из Кине пре него што епидемија досегне врхунац.
Владин портпарол за кризно стање Јелко Кацин позвао је грађане да се и даље понаша дисциплиновано и придржава мера самозаштите као најбољег начина заштите себе и осталих, упозоривши оне који нису до краја свесни размера опасности да коронавирус шире и асимптоматске особе, које не показују симптоме заразе иако су позитивне на коронавирус.
Као занимљивост је додао да је најмање случајева коронавируса до сада забележено у западном делу земље, уз границу с Италијом, оценивши да је вероватан разлог у томе да су тамошњи становници више од осталих свесни шта може да им се деси.