За разлику од кршења мере самоизолације, што представља кривично дело, излазак на улицу за време полицијског часа је прекршај, са прописаном новчаном казном од 50.000 до 150.000 динара. Зато прекршајни судови у целој Србији раде скоро 24 часа. Сва суђења за овај прекршај на територији главног града одвијају се у највећој судници зграде Прекршајног суда у Београду у Устаничкој улици. Ова судница има сто квадратних метара и велики број седишта тако да је могућа безбедна удаљеност приведених грађана, полицајаца, судија и записничара.
– По пет судија је дежурно пре подне, а затим од почетка полицијског часа па до ујутру. Током целе ноћи полиција доводи грађане у суд, али не баш све. Када би привели сваког човека кога затекну на улици, то би заиста значило навалу странака на суд, а не смемо да дозволимо да судије и запослени буду заражени вирусом. Зато нас полиција често консултује у случајевима када затекну грађане који се враћају кући задихани неколико минута после почетка полицијског часа. У таквим случајевима саветујемо полицији да их опомену, упозоре и испрате до стана. Приводе оне који се затекну заиста удаљени од свог пребивалишта и који се понашају безобзирно, а ми им изричемо новчане казне – каже Оливера Ристановић, председница Прекршајног суда у Београду.
Од недеље ујутру до среде по подне изречене су 44 пресуде за кршење забране кретања и све су осуђујуће, већина са новчаном казном од 50.000 динара. У једном случају била је приведена неурачунљива особа која је послата на неуропсихијатријско вештачење. Председница суда са жаљењем каже да је међу осуђенима велики број бескућника и оних који заиста немају где да оду. Неки од њих немају личну карту, што је посебан прекршај.
– Да ли ћемо изрећи казну од 50.000 или 150.000 динара, то зависи од свих околности случаја. Судија се приликом одмеравања казне прво води тиме из којих је разлога неко нарушио забрану кретања. Има оних који кажу да су изашли на ваздух јер им је досадно у стану. У таквим случајевима је казна већа – наводи Оливера Ристановић.
До сада је у Београду досуђено око 1,2 милиона динара новчаних казни због кршења полицијског часа. Реч је о скраћеном поступку, јер се прекршиоци одмах приводе, али наплата не може да се изврши пре окончања ванредног стања, због замрзнутих рокова за жалбу.
– У овом тренутку осуђене особе најчешће немају новац да плате казну а ми не смемо да им мењамо новчану у казну затвора, због опасности од заразе у затворима. Они имају право жалбе на наше пресуде када престане ванредно стање – објашњава Оливера Ристановић.
Ниједна од изречених пресуда не може бити извршена пре него што постане правоснажна. Тако су сада судови за прекршаје у ситуацији да суде у скраћеном поступку, али ће извршење њихових пресуда сачекати редовну процедуру када се укине ванредно стање.
Сви запослени који раде у згради Прекршајног суда у Београду имају маске, рукавице и средства за дезинфекцију.
– Ограничили смо кретање кроз зграду, тако да се само у једном делу ради са странкама, на безбедној удаљености. Полицајци су увек у пратњи, па постоји одвојен простор за њих – каже наша саговорница.
Највећи број судија Прекршајног суда у Београду обавља свој посао од куће, где раде на предметима и пресудама. Од укупно 115 судија овог највећег прекршајног суда у Србији, само њих 25 могу да долазе у седиште суда и да раде. Остали спадају у категорију старијих од 60 година (њих 32) или родитеља са децом млађом од 12 година (њих 28), као и оних који имају хроничне здравствене проблеме (30).
За време ванредног стања судије за прекршаје у Београду до сада нису имале случајеве кршења хитне мере забране приласка у случајевима насиља у породици, а само у једном случају приведен је окривљени за саобраћајни прекршај.
Бака од 80 година возила ауто без дозволе
У зграду Прекршајног суда у Београду у Устаничкој улици јуче после подне полиција је привела жену стару 80 година, која не само да је прекршила полицијски час, него је управљала нерегистрованим аутомобилом – без возачке дозволе.
То је први случај да полиција у Београду приводи у суд за прекршаје неког из категорије старијих од 65 година, којима је потпуно забрањено кретање ван домова.
- До сада смо у малом броју случајева старијих суграђана саветовали полицији да их отпрате до куће, али ова бака није баш наивна. Она је управљала возилом које није било регистровано, без возачке дозволе. Сматрамо да у овом случају постоје свест и умишљај о недозвољеном понашању, без обазирања на све наредбе и упозорења. Управо је на саслушању код судије – рекла нам је јуче после подне председница Прекршајног суда у Београду Оливера Ристановић.
Због саобраћајних прекршаја против осамдесетогодишње жене биће спроведен редован поступак, а сада је у скраћеном поступку очекује новчана казна због кршења полицијског часа.