БРИСЕЛ – Шенгенски простор, чије земље чланице укидање унутрашњих граничних контрола сматрају једним од највећих постигнућа европских интеграција, обележава у четвртак 25. годишњицу с потпуно затвореним границама и строгим контролама уведеним ради сузбијања пандемије коронавируса.
Споразум којим је кренула прича о Европи без унутрашњих граница потписан је на броду „Принцеза-Мари Астрид”, на реци Мозел, поред малог луксембуршког места Шенгена, на тромеђи Француске, Луксембурга и Немачке 14. јуна 1985. године. Тада га је потписало пет земаља чланица – Француска, СР Немачка, Холандија, Белгија и Луксембург.
Међутим, требало је да прође скоро десет година да споразум заживи у пракси. Ступио је на снагу 26. марта 1995. године и тог дана укинуте су унутрашње граничне контроле између првих пет потписница споразума, као и Шпаније и Португала које су се у међувремену придружиле споразуму, преноси Танјуг.
Шенгенски простор од тада наставља да се шири и данас су од 26 европских земаља, 22 државе чланице ЕУ: Аустрија, Белгија, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Грчка, Француска, Италија, Летонија, Литванија, Луксембург, Мађарска, Малта, Холандија, Немачка, Пољска, Португал, Словенија, Словачка, Шпанија и Шведска.
Четири земље које нису чланице ЕУ такође су део Шенгена: Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарска.
Тренутно је пет земаља чланица ЕУ ван Шенгена. То су Ирска, која је морала да остане ван ЕУ будући да донедавна чланица Велика Британија никада није пристала да она буде чланица тог простора, а увођење граничних контрола на ирском острву било би у супротности с мировним споразумом из 1998. године.
Ван Шенгена је и Кипар, чија међународно призната влада не контролише целу територију с обзиром да је на северу острва Турска Република Северни Кипар.
Бугарска и Румунија од 2011. године имају позитивну оцену Европске комисије, али још нема политичке сагласности да буду примљене. Пета је Хрватска која је у октобру прошле године добила позитивну оцену Европске комисије да испуњава потребне критеријуме за улазак у шенгенски простор и сад чека политичку одлуку Већа ЕУ.
Данас на годишњицу ступања на снагу, Шенгенски споразум је потпуно суспендован због незапамћене здравствене кризе која је захватила цео свет. Пандемија коронавируса није само затворила границе него и зауставила већину економских и друштвених активности.