Од како је вирус корона почео да се шири и Блиским истоком, оружје је заћутало, а заклети ривали сарађују у борби против невидљивог непријатеља.
Од Ирана до Либије, од Сирије до Јемена, од Израела до Либана, палестинске Западне обале и Газе, број насилних инцидената драматично се смањио. Страх од непознатог готово да је замрзнуо конфликте у најтурбулентнијем делу света.
Непријатељи су посвећени вирусној кризи. Не занима их да одговоре на повремене провокације. Последњих недеља попустила је запаљива реторика, сводећи се на неуобичајено мале дозе агресије. Прихваћено је измењено понашање, без обзира на то да ли национални лидери и команданти разних милиција заиста брину о здрављу својих сународника или се плаше да би сваки непромишљен корак у временима короне могао да узазове бес и угрози им позиције.
Издају се сасвим неочекивана саопштења. Исламска држава је својим преосталим борцима послала упутства која су готово идентична саветима Светске здравствене организације: перите руке, избегавајте путовања за Европу. Исламистима је, наравно, поручено да се уздају у Алаха.
У државама региона, са снажном традицијом војних власти, људи се ослањају на армију, која у временима кризе помаже цивилном сектору.
Иран је, после Кине и Италије, трећа најтеже погођена земља. Револуционарна гарда, војска и полиција мобилисане су у борби против вируса. Упркос теоријама завере које за епидемију оптужују Израел, велики ајатолах Насер Мекарем Ширази недавно је чак изјавио да је допуштена употреба израелских лекова „уколико нема друге алтернативе”. У то време рашчуло се да је израелски Институт за биолошка истраживања произвео вакцину против короне.
Процена је да се управо из иранског жаришта вирус у знатној мери проширио Блиским истоком, укључујући и земље Залива, али ковид 19 је истовремено зауставио слање додатних иранских трупа за Сирију, Ирак, Либан и Јемен, а у неким случајевима те снаге су и смањене.
У Израелу, који има моћну армију, развијену технологију и науку на врхунском нивоу, војска је та која надгледа три главна центра у којима се лече пацијенти заражени короном. Тиме се ослобађају болнички кревети за теже случајеве. Као што је на улицама Њујорка мобилисана Национална гарда, а по Србији војска, 2.000 израелских резервиста позвано је да буду приправни у случају потребе.
Обавештајне службе Мосад, Шин Бет и Аман позване су да се прилагоде новој реалности: да минимизирају рад с људима на терену и усмере се на прикупљање података коришћењем технологије.
У Либану, регуларна војска и милиција Хезболах заједнички су ангажоване на фронту против короне. Хезболаси и Израел поштују дефакто примирје иза којег стоји вирус.
Палестинске власти са Западне обале и Хамасове у Гази процењују да није време за било какве акције против Израела. Штавише, одржавају све неопходне контакте са здравственим властима Израела. Медицински тимови са Западне обале и из Израела размењују информације, а Хамасу у Гази Израел је послао медицинску опрему.
Насиље ипак није сведено на нулу. Двојица америчких и један британски војник убијени су у Ираку, а у узвратном удару америчких дронова убијено је више припадника ирачке шиитске милиције. Тврди се – и један виши ирански официр. На Западној обали израелске снаге убиле су палестинског дечака.
Помислити да ће корона створити неки сасвим нов Блиски исток било би више него нереално. Примирја су привремена. Кад вирус буде побеђен, сви актери вратиће се борбама и међусобним анимозитетима.
„Ипак, не би било потпуно утопијски надати се да ће ванредно стање око вируса корона произвести мале пукотине у зиду мржње, подсећајући све народе Блиског истока на то колико је живот крхак и како смрт од пандемије не прави разлику међу идеологијама”, пише израелски „Харец”.