Специјално за „Политику”
Скопље – Светска здравствена организација је укључила Северну Македонију у велику студију под називом „Солидарност”, која има задатак да укаже на најефикаснији третман за лечење пацијената којима је дијагностикована зараза ковидом 19. Студија прати ефикасност пет терапијских опција којима ће се лечити пацијенти заражени вирусом корона.
Реч је о мултицентричном програму у који су укључене државе из различитих крајева света: Аргентина, Бахреин, Kанада, Француска, Иран, Норвешка, Јужноафричка Република, Шпанија, Швајцарска и Тајланд. Изневши овај податак на конференцији за штампу, министар здравља Венко Филипче посебно је указао на то да ће све будуће анализе тестова бити вршене у Северној Македонији, јер су САД помогле да лабораторија Института за јавно здравље добије адекватну опрему. Kако је додао министар Филипче, већ је почела примена одређене комбинације лекова у терапији пацијената који се лече на Kлиници за инфективне болести.
Почетком априла Северна Македонија очекује хуманитарну помоћ из Норвешке и Kине у виду респиратора, заштитних маски и тестова. Европска унија, која је Северној Македонији управо одобрила почетак приступних преговора, даће јој и помоћ од 66 милиона евра за борбу против ковида 19.
За више од 2.500 грађана Северне Македоније који су остали „заглављени” у иностранству након затварање граница због пандемије организован је авио-транспорт како би се вратили у домовину. Они ће најпре бити у двонедељном карантину, а потом ће моћи да иду кући. Државна администрација припремила је карантински смештај у градовима Северне Македоније, на располагању су и хотели, као и дечја одмаралишта.
За време полицијског часа, који током викенда траје од 16 часова до четири сата ујутру, пољопривредници ће моћи да извршавају потребне ратарске послове, будући да је македонска влада донела уредбу да се издају посебне дозволе за рад на њивама.