ВАШИНГТОН – У поверљивом америчком обавештајном извештају износе се тврдње да су кинески подаци и бројке које се односе на епидемију коронавируса лажни.
Британски аутор Џејмс Палмер у ауторском тексту „Како тумачити бројке о епидемији короне у Кини”, објављеном у часопису „Чајна Бриф”, фондације Џејмстаун из Вашингтона, тврди да су бројке које објављују кинеске власти лажне и да заједно са појављивањем председника Кине Си Ђинпинга без маске у свим јавним наступима представљају покушај да се свету пласира идеја о победи Кине над коронавирусом у поређењу са неуспехом Запада у борби са пандемијом.
Своје тврдње аутор заснива на подацима из поверљивог америчког обавештајног извештаја, пренео је Танјуг.
Палмер тврди да се у поменутом америчком извештају наводи да лажне бројке нису намењене само међународној јавности, већ се њима барата и пласирају се и кинеској јавности.
Пекинг: САД да брину о својим грађанима
ПЕКИНГ – Кинеско Министарство спољних послова саопштило је данас да амерички званичници праве „бесрамне” коментаре који бацају сумњу на извештавање Кине о случајевима новог коронавируса у земљи.
Портпарол Министарства Хуа Чунјинг рекао је да је Кина отворена и транспарентна о ширењу ковида19 који се појавио у тој земљи крајем децембра прошле године и истакао да САД не би требало да политизују здравствени проблем, преноси Танјуг.
Уместо тога, рекао је он, требало би да се фокусирају на безбедност сопствених грађана.