Редакцију „Политике” контактирали су грађани распитујући се да ли је тачно да војска ових дана, због сузбијања пандемије вируса корона или неког другог разлога, позива резервисте да се ставе на располагање држави?
Проверили смо – тачно је да се позивају они који су војни рок одслужили цивилно и то због борбе против вируса ковид 19, а обука резервиста са оружјем се тренутно не спроводи.
– Грађани који су регулисали војну обавезу вршењем цивилне службе позивају се на захтев војноздравствених установа за формирање јединица радне обавезе, а позиви се упућују у складу са одредбама Закона о војној, радној и материјалној обавези за случај ванредног и ратног стања – одговарају из Министарства одбране на питања „Политике”.
До сада је, наводе, у јединице радне обавезе позвано 30 лица у Новом Саду и 30 у Београду, искључиво за обављање немедицинских послова.
– Напомињемо да су они цивилно служили војни рок у домовима здравља и да су спремни за обављање предвиђених немедицинских послова у здравственим установама. На првом месту ангажују се они који немају радно ангажовање – напомињу надлежни из Министарства одбране.
Војни обвезници који су служење војног рока регулисали вршењем цивилне службе не могу се распоредити у ратне јединице Војске Србије, они своју обавезу у резервном саставу извршавају у јединицама цивилне заштите, као и радну обавезу у јединицама радне обавезе, објашњавају у Министарству одбране.
Њихова радна обавеза у трајању од седам дана, а по потреби и дуже, подразумева ангажовање на задацима у војноздравственим установама за извођење немедицинских послова.
– Ангажовање подразумева рад на дневном нивоу у трајању од осам часова, а у случају да се на пословима које радна обавеза подразумева остане дуже од осам часова, за сутрадан је предвиђено коришћење слободног дана – прецизира се у одговорима на питања „Политике”.
У време актуелног ванредног стања, проглашеног због пандемије вируса ковид 19, не спроводи се обука резервиста на коју су иначе последњих месеци позивани и они који нису служили војни рок са оружјем.
Са друге стране, једна категорија обучених људи не чека позив, већ се сами јављају. Реч је о бившим припадницима војног санитета.
– Јављају се пензионисани лекари из војног здравства у жељи да помогну у овој ситуацији – кажу у Министарству одбране.