Припадници експертских тимова Оружаних снага Руске Федерације, који помажу у спречавању ширења, сузбијању и гашењу инфекције коронавируса, које предводи генерал-мајор Михаил Чернишов, посетили су изложбу Министарства одбране и Војске Србије „Одбрана 78“ у Музеју града Београда, саопштили је Министарство одбране.
Исту изложбу, посвећену одбрани СР Југославије у време НАТО агресије, у одвојеној посети обишли су и и чланови кинеског шесточланог медицинског тима који су такође ангажовани на сузбијању коронавируса у Србији.
Изложба је оставила снажан утисак на њих. На крају обиласка изложбене поставке, генерал Чернишов рекао је да су „утисци тешки”.
- Земља која се борила практично опкољена, и која није имала шансу за победу, није се предала и успела је у неком смислу да победи. Није дала своју територију, али је платила животима својих војника и своје деце – рекао је генерал Чернишов.
Он је потом уписао у Спомен-књигу: „Вечна слава војницима Србије, памтите све што се дешавало раније. Заувек”.
Чланови кинеске делегације посветили су посебну пажњу делу поставке који осликава бомбардовање Амбасаде НР Кине у Београду 1999. године, када је живот изгубило троје кинеских држављана, а више њих је рањено, као и сегментима посвећеним цивилним жртвама НАТО агресије.
Шеф експертске делегације из Кине др Пенг Џићијанг, након обиласка изложбе, истакао је да Кина неће заборавити 1999. годину.
- Кина се противила америчкој одлуци да НАТО бомбардује СР Југославију. Кина је и у Савету безбедности тражила да се ситуација у СР Југославији решава унутар те земље и да друге државе не смеју да се мешају у унутрашња питања једне суверене земље. Али због различитих разлога, они су ипак кренули у акцију – нагласио је др Пенг, указујући да је Кина увек имала прави став.
Говорећи о бомбардовању кинеске амбасаде 1999. године, он је истакао да кинески народ никада није веровао да је она бомбардована случајно или грешком.
- Кинези сигурно неће заборавити тај период. Изражавам наше жаљење због свих жртава које је имала Србија и желим да вам изразим своје поштовање и дивљење – поручио је шеф делегације из Кине др Пенг Џићијанг.
О снажном устиску који су чланови експертског тима понели са изложбе “Одбрана 78” сведочи и чињеница да је свих шест лекара, по сопственој жељи желело да се упише у спомен књигу.