Ако у доба пандемије једног вируса медицина спасава тела, култура је та која се брине за душе и дух јер су уметност и начин на који је свако понаособ прима нека врста личног откровења и молитве. Оно што је још важније, култура је наш идентитет и најбољи дипломата, њом се представљамо свету. Тако јесте и у болести и у здрављу. Ових месеци много смо слушали о креацији која ће нас извући из депресије и отуђења у изолацији, гледали онлајн концерте, изложбе, представе и филмске фестивале, уверени да ће таква улога „надградње друштва” изменити и однос државе према овој важној области наших живота. Али не да нема те промене, него је одговор државе жалостан. Уметност избавља, али ко ће избавити њу?
Наиме, ребалансом буџета за 2020. годину проценат издвојен за културу пао је с 0,74 на 0,73 од укупног износа, значи не добацујемо ни до јединице. Од 13,28 милијарди динара предвиђених за културу и информисање, на прву одлази 9,8 милијарди, а на другу, медијску област, 3,4 милијарде. Уредбом Владе Републике Србије о ребалансу буџета одређена је економска помоћ привреди у износу од 5,1 милијарду евра, која је требало да ублажи економске последице изазване кризом због вируса корона, али она се не односи на сектор културе нити на самосталне уметнике.
Удружење професионалних издавача Србије писмом се обратило Министарству културе и информисања у намери да затражи подршку за овај сектор, који је посебно погођен условима карантина, затварањем књижара и библиотека. Издавачи су превасходно подсетили на добре примере држава из окружења, које су „муњевито реаговале и пружиле заштиту самосталним уметницима, издавачима и културним установама”. Указали су и на то да је због новонасталих околности угрожен опстанак издавачке професије у Србији, али и хиљада писаца, преводилаца, илустратора, лектора и коректора. Предложили су и неке мере: спровођење годишњих конкурса за помоћ капиталним и другим пројектима и часописима, удвостручење износа за откуп књига, али и разматрање формирања библиотека при већим клиничкоболничким центрима.
Издавачи су добили пристојан одговор од надлежног министарства, из кога се види да постоји начелна спремност за разговор. Такође, у овом писму наведено је и то да су „нажалост, принципом преливених судова који је у економији неминован, не само издаваштво већ и друге гране културних индустрија: дистрибутери и приказивачи филмова, позоришта, музички ансамбли и други уметници и радници у култури ускраћени за већи или мањи део прихода који је планиран на почетку године”. Такође, о удвострученом износу за откуп, с тако малим буџетом, не може сада бити говора...
Речено је и то да у први пакет мера, које је донела Република Србија, нису били укључени самостални уметници, што не значи да ће тако остати и у будућности, „да је Министарство културе и информисања добило од Владе РС уверавања да ће помоћ за самосталне уметнике свакако бити тема када у наредној фази буду разматране секторске мере подршке”...
Значи, на то су мислили родитељи многих потоњих великих уметника када су им као деци саветовали да не бирају уметничке позиве у којима нема новца, који су вековима олако схватани, бар код нас. Биће економских „преливања” по потреби сектора у друштву, али да ли и ка култури? Каква штета. Криза је шанса за промену свести, кажу. Срећа да су ствараоци храбри по природи јер храброст је врлина, најважнија од свих, која им омогућава да се усуде да изађу пред свет и да приме хвалу у критику, подједнако. Не знамо да ли ће оних 2.373 самосталних уметника имати начин да прими и хлеб насушни.
Уметници писали Влади и Министарству финансија, траже помоћ
Удружење „Србија у покрету” упутило је писмо премијерки Ани Брнабић, министру Синиши Малом и народним посланицима у којем су апеловали да се реши финансирање слободних уметника у време пандемије, преноси Танјуг. Уметници од државе траже да хитно издвоји новац и нађе решење и подсећају да је Влада Србије игнорисала предлоге уметничких удружења Министарству културе и информисања, а да уредбом о ребалансу буџета није издвојен ни динар за помоћ овом сектору.
„Захтевамо доношење одлуке о подршци од 30.000 динара самосталним и незапосленим уметницима за све месеце у којима нису и неће бити у могућности да радом зараде за живот. Тражимо да се усвоје предлози уметничких удружења”, наводи се између осталог у писму.
Уз писмо, удружење је упутило и петицију којом позива све да пруже подршку, а до сада су је потписали бројни уметници међу којима и глумци Светлана Бојковић, Ненад Маричић, Нела Михаиловић, Наташа Нинковић, Милутин Милошевић, Вања Милачић, Весна Чипчић, редитељка Татјана Мандић Ригонат, песникиња и професорка ФДУ Милена Марковић…