Све предшколске установе добиле су јасне инструкције од Министарства просвете и Министарства здравља које мере заштите морају да предузму вртићи који се отварају у понедељак, 11. маја.
У вртић ће само моћи деца чији родитељи морају на посао. То ће доказивати потврдом од послодаваца да родитељи послове морају да обављају у седишту фирме, са контактом послодавца.
Пријем детета у предшколску установу биће могућ само уз потврду надлежног педијатра да је дете здраво (систематски преглед који се обавља пре уписа у вртић или након дужег одсуства детета из вртића), као и да је уредно вакцинисано.
У свим вртићима пре доласка деце мора бити обављено прање, чишћење и дезинфекција прибора, простора и опреме.
Локална самоуправа у обавези је да набави довољне количине личне заштитне опреме за запослене, средства и прибор за дезинфекцију и личну хигијену.
На улазу у објекат мора се поставити дезобаријера - сунђер или крпа добро натопљен средством за дезинфекцију, као и дозер са средством за дезинфекцију руку на бази 70 одсто алкохола.
Свакодневно пре доласка у вртић родитељ има обавезу да измери температуру себи и детету и у случају повишене температуре не доводи дете у вртић и о томе обавести васпитача.
Родитељ је у обавези да најави повратак детета у колектив најмање два дана раније, ради правовременог планирања и организације.
Дете у вртић долази у пратњи једног родитеља, да би се смањила гужва, и пожељно је да то буде исти родитељ сваког дана, ако то није могуће дете доводи родитељ који може.
Родитељи су у обавези да носе маску која прекрива нос и уста, да међусобно држе дистанцу од два метра, да дезинфикују руке на улазу у објекат вртића, као и да обавезно пређу директно преке дезобаријере за обућу.
У обавези су да се по уласку у вртић пријаве сестри на превентиви, да из се бесконтактно измери температура и да уз минимално задржавање преда дете васпитачу у простору испред собе.
Родитељи може довести дете и напустити објекат најкасније 15 минута пре почетка доручка, како би се дезинфиковали холови и ходници и омогућило безбедно допремање хране.
При свакој сумњи на респираторну инфекцију дете се издваја у посебну просторију, мора бити под сталним надзором, обавештавају се родитељи, а у случају да се не јаве, позива се Хитна помоћ.
Родитељима се препоручује да код куће остану деца са хроничним болестима - респираторним, кардиоваскуларним, малигним, дијабетесом, као и деца чији родитељи имају неку од наведених болести.
Потребно је да родитељи смање учесталост својих социјалних контаката у свакодневним активностима како би се могућност заразе коронавирусом смањила на минимум.