У мору аката и уредби које се односе на организовање рада послодаваца у току ванредног стања, а које су од јуче престале да важе јер је у Србији укинуто ванредно стање, изузетак је закључак којим је дата препорука послодавцима да запосленима, који су имали обавезу редовног обављања радних задатака у условима ванредног стања, омогуће коришћење дела годишњег одмора за 2019, закључно са 31. децембром 2020. Уз то, у Министарству за рад и запошљавање апелују на послодавце да, уколико им дозвољава природа делатности и посла који обављају, запосленима који су за време ванредног стања радили од куће, омогуће наставак таквог рада до даљег.
Надлежни предлажу да се рад од куће тамо где је то могуће настави до успостављања јавног превоза у пуном обиму и наставка рада вртића и продуженог боравка за децу. Рад од куће је, иначе, у Србији већ регулисан, као врста уговора о раду и као повремено обављање послова од куће, уз сагласност запосленог и послодавца. Законом о раду утврђена је могућност рада од куће чланом 42, кроз закључивање уговора за обављање послова ван просторија послодавца (рад на даљину и од куће), али и чланом 50, којим је прописано да, када запослени по правилу обавља послове у просторијама послодавца, онда се они могу споразумети да радник један период радног времена у оквиру уговореног радног времена послове обавља од куће. Овакав начин обављања послова предвиђен је и најновијом директивом ЕУ о транспарентним условима рада која ће важити тек од следеће године, а којој би и Србија морала да се прилагоди.
Када је реч о упућивању запослених на плаћено одсуство дуже од 45 радних дана, ступањем на снагу одлуке о укидању ванредног стања, све захтеве послодавци ће убудуће подносити по редовној процедури, која је важила пре почетка ванредног стања, напомињу у министарству и подсећају да их могу послати и препорученом пошиљком на адресу Министарстава за рад и запошљавање – Немањина 22–26, 11000 Београд.
– Решења министарства о давању сагласности за упућивање запослених на плаћено одсуство дуже од 45 радних дана, у периоду док је била на снази одлука о проглашењу ванредног стања, издата су са роком важења најкасније до дана престанка ванредног стања, а то је био 6. мај. Због тога, уколико послодавци имају и даље потребу да упућују запослене на плаћено одсуство, треба да поднесу нове захтеве, уз мишљење репрезентативног синдиката гране или делатности основаног на републичком нивоу – напомињу у министарству и скрећу пажњу послодавцима на то да, уколико планирају подношење захтева у складу са чланом 116 став 2 Закона о раду, воде рачуна о роковима, које је неопходно поштовати, не само по том закону већ и по Закону о општем управном поступку.