Руски генерал-мајор Михаил Чернишов, начелник војске АБХО Западног војног округа, руководи комбинованим експертским тимом који је ангажован у Србији на сузбијању епидемије коронавируса. Заправо, реч је о комбинованој јединици састављеној од стручњака АБХО и војних лекара, а која има укупно 87 припадника. У Србију су стигли 3. и 4. априла војним транспортним авионима Ил-76 којима су превезена и возила. Генерал Чернишов дао је опширни интервју магазину „Одбрана“, званичном гласилу Министарства одбране Србије, а читаоцима сајта „Политике“ преносимо део у коме је говорио о томе да ли се из пандемије вируса ковид 19 могу извући неки закључци о томе како би могао изгледати биолошки рат.
„Поводом биолошког рата, мислим да је питање доста сложено, јер сви ми у овом тренутку практично око нас видимо могућности и последице једног таквог евентуалног рата. У данашње време технологија, у том смислу и она биолошког карактера, поседује озбиљне могућности“, изјавио је Чернишов за „Одбрану“.
Јапанска Јединица 731 пре и током Другог светског рата користила је биолошко оружје и извршила ратне злочине (Фото Wang Haofei)
Ако је, рекао је руски генерал, пре мање од сто година јапанским епидемиолозима за стварање одређене масе бактерија требало доста времена и ресурса, данас је за тако нешто потребно много краће време, а могућности за то су далеко веће.
„Такође, пре сто година коришћени су биоагенски који су већ били познати и које су многи преболели и добили имунитет, док данашње технологије омогућавају стварање микроорганизама који не постоје у природи. Али и сама природа усавршава своје оружје, бактерије и вируси се стално развијају. То је једноставно живот природе“, каже Чернишов.
Он сматра да савремени човек, нажалост, покушава да утиче на природу „како би у неком следећем кораку сам себе брже уништио“.
Руска јединица АБХО пружила је изузетну помоћ у сузбијању коронавируса у Србији (Фото Министарство одбране)
„Због свега тога, имајући у виду савремене могућности, опасност биотероризма и биолошког рата јесте присутна. У шта ће се све то претворити, тешко је и да нагађамо. Само пре неколико година кренула је епидемија еболе, за коју се мислило да је катастрофална. Она је међутим, брзо била заустављена“, подсећа Чернишов.
Данас имамо „меки и добри“ вирус, који је довео до несразмерно већих жртава.
„Данас многе државе не могу да се одупру овој актуелној опасности. Кина је успела да заустави епидемију. То је чињеница, али нико не зна какве су организационе и финансијске мере биле примењене, та питања су и даље сложена и отворена“, изјавио је Чернишов.