Добри су кад у свет пошаљу лепу слику о Србији. Хвалимо их што штите нашу историју и гостима причају све најлепше о нашој земљи. Задовољни смо када „Њујорк тајмс” или „Гардијан” напишу афирмативан текст о Београду који су им они показали. Али, када им треба помоћи, одједном, туристички водичи не постоје.
– На састанку у вези са пакетом помоћи туризму туристички водичи су по ко зна који пут заборављени. Ради се пре свега о људима који су ангажовани на основу уговора о делу, односно ауторском делу, као и на уговор о привременим и повременим пословима. Закон о туризму врло јасно дозвољава овакву врсту ангажмана, али је очигледно да у овом случају надлежни не желе ни да се потруде да нађу решење за ове колеге – каже туристички водич Јасмина Наловић. Она подсећа да је њена струка егзистенцијално угрожена јер у доба када је наступила криза они су били на крају дугог зимског периода у коме нису радили ишчекујући нову сезону.
– У извештајима са састанка помиње се помоћ хотелијерима, туристичким агенцијама и превозницима. А све те категорије су већ добиле помоћ од државе. Водичи који нису узели ни један једини динар као да не постоје. Подсећамо да је наша професија витално угрожена, да тржиште не постоји и да је велики број колега у егзистенцијалним проблемима – истиче се у писму које је нашој редакцији упутила Милица Ленаси, туристички водич.
Да је ова професија један од пресудних чинилаца сваког путовања, напомиње се и у писму које нам је послала група лиценцираних водича.
– Начин ангажовања туристичких водича у нашој држави је разнолик, а порези које држава доходује по било ком основу нису занемарљиви. Они могу имати регистровану делатност, и у том случају потпадају под предузетнике којима је држава помогла. Други начин ангажовања је да су у сталном радном односу у некој агенцији и тако добијају државну помоћ... Али, највећи број колега због сезонске природе посла ради на основу уговора о делу – ауторском делу или уговора о привременим и повременим пословима. Иако су порези и доприноси који се плаћају на основу оваквих уговора често много виши од оних које плаћају предузетници, држава је очигледно потпуно неправедно окренула главу од ових колега – истиче се у саопштењу групе лиценцираних туристичких водича.