У оквиру Унеско иницијативе Resili Art, Завод за проучавање културног развитка, национална контакт тачка за Конвенцију о заштити и унапређењу разноликости културних израза, поводом обележавања Светског дана културне разноликости за дијалог и развој, данас у 14 часова уживо на фејсбук страници, организоваће онлајн јавну дебату о превазилажењу последица пандемије у области културе и уметности, која ће бити емитована уживо путем „Фејсбука” завода.
Унеско је 15. априла 2020. године покренуо иницијативу под називом Resili Art, чији је циљ да, у условима пандемије, укључивањем уметника, стручњака у култури и публике подигне свест о значају културе, учини видљивим уметнике широм света и осигура да се њихови гласови чују на нивоу јавних политика, и да помогне доносиоцима одлука у развоју нових мера и механизама доприноса култури.
Унеско је позвао све земље чланице да се прикључе покрету Resili Art организованом у форми јавних дебата у онлајн простору, на друштвеним мрежама, у којима учествују уметници и стручњаци у култури. Дебатом, коју ће модерирати др Вук Вукићевић, директор Завода за проучавање културног развитка, ова институција жели да пружи допринос сагледавању културе у Србији. У разговору ће, овим поводом, учествовати: др Ивана Вујић, управница Народног позоришта у Београду, др Тијана Палковљевић Бугарски, директорка галерије Матице српске, мр Неда Кнежевић, директорка Музеја Југославије, Јасмина Нинков, директорка Библиотеке града Београда, мр Никола Божовић, уметник, доцент на Факултету примењених уметности у Београду, члан УЛУС-а и Борислав Дугић, музичар, члан председништва УМУС-а.
Намера је да буде резимирано то колико су нам култура и уметност значили у изолацији током пандемије, у којој мери су музика, филмови, галеријски и музејски, позоришни програми у дигиталном облику постали део наше свакодневице; колико смо током претходна два месеца били корисници културних садржаја, и да ли нас је ситуација подстакла да се и креативно изразимо и на тај начин дамо допринос нашем и светском културном простору.