Решавање горућег еколошког проблема у граду – гашење постојеће неусловне депоније и изградња нове савремене у Винчи, од јуче је још за један корак извесније. Затварањем финансијске конструкције између Међународне финансијске корпорације (ИФЦ), Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и Развојне банке Аустрије (ОеЕБ) омогућена је исплата 290.000.000 евра која ће осигурати реализацију пројекта производње енергије из отпада у Винчи.
Реч је о исплати првог дела зајма предузећу „Бео чиста енергија” које су основали предузећа „Суез С.А”, јапански конгломерат „Иточу корпорејшн” и „Маргарита фонд”, паневропски инвестициони фонд. Ове компаније су пре три године потписале јавно-приватно партнерство са градом у области управљања отпадом и то на 25 година.
Тај пројекат између града и приватног сектора омогућиће санацију једне од највећих неуређених депонија у Европи и изградњу новог комплекса за одрживо управљање отпадом. То подразумева и изградњу постројења за производњу енергије из отпада и постројења за прераду грађевинског отпада.
Како у предузећу „Бео чиста енергија” кажу, погон за производњу енергије из снаге 103 МW може на сат да преради 43 тоне отпада.
– Произведена електрична енергија биће спроведена у енергетски систем Србије, а топлотна у систем „Београдских електрана”. Предвиђена је и изградња додатних постројења за прераду грађевинског отпада са капацитетом прераде од око 200.000 тона и постројења за коришћење депонијског гаса – објашњавају у предузећу „Бео чиста енергија”.
Произведена електрична енергија биће спроведена у енергетски систем Србије, а топлотна у систем „Београдских електрана”
Све ово смањиће употребу угља и гаса као енергената, изливање загађујућих отпадних вода у Дунав и на тај начин утицати на очување животне околине.
– Захваљујући овом кредитном аранжману, моћи ћемо да појачамо напоре и што пре реализујемо овај значајан пројекат. Пројекат у Београду је модел који би остале земље требало да следе, а ми се радујемо што смо део ове успешне приче – каже Мицуаки Харада, генерални директор предузећа „Бео чиста енергија”, а преноси Танјуг.
Депонија у Винчи отворена је 1977. године. Од центра града удаљена је 15 километара, простире се на 40 хектара и на њој се налази око десет милиона тона отпада. Једна је од 50 најнеуређенијих у свету и једина оваквог типа у Европи.
До краја године затварање старе депоније
Изградња нове депоније је започела. У првој фази подиже се санитарна депонија за одлагање комуналног и инертног отпада, као и постројења за прераду оцедних вода. Пуштањем у рад ових постројења крајем године стичу се услови за затварање постојеће депоније. Када су у питању сви радови на овом комплексу, очекује се да ће бити завршени у наредне три и по године.
Цео комплекс кошта 370.000.000 евра
Укупна предвиђена средства за санацију старе депоније и изградњу целог комплекса износе 370.000.000 евра. То је једно највећих јавно-приватних партнерстава у Србији. Кредит од 290.000.000 евра обезбеђује група наведених зајмодаваца, а преостали новац од осамдесет милиона евра обезбеђују оснивачи „Бео чисте енергије” – „Суез”, „Иточу” и „Маргарита фонд”.