ЛОНДОН – Си-Ен-Ен пише о томе да је свет генерално споро реаговао у заштити старих особа у пандемији коронавируса, те да је практично „жртвовао” старе фокусирајући се на заштиту болница.
Резултат је, констатује амерички сервис вести, катастрофа у домовима за бригу о старима.
Пре три месеца, када је коронавирус почео да се шири земљама Европе, британска влада је наредила болницама да се припреме за прилив пацијената, али њен савет неким од најугроженијих људи у земљи – становницима старачких домова – био је да је „мало вероватно” да ће бити заражени.
Те смернице ће остати на снази током наредне две и по недеље, када је број случајева коронавируса у Великој Британији „експлодирао”, подсећа Си-Ен-Ен, преноси Танјуг.
У време када је тај савет повучен, 13. марта и замењен новим смерницама потврђена су била већ 594 случаја и било је прекасно, констатује Си-Ен-Ен.
До 1. маја, од укупно 33.365 потврђених смртних случајева у Енглеској и Велсу, најмање 12.526, или 38 одсто били су станари старачких домова, показује последња процена Канцеларије за националну статистику (ОНС).
Особље домова и стручњаци сматрају да барем део кривице за највећи број смртних случајева у Европи сноси владина одлука да примат у заштити имају болнице а не установе за старе.
Други су окривили споро масовно тестирање, владину наводну жељу да се стекне „имунитет стада” (што она негира) и неуспех у намери да довољно брзо нареди затварање земље.
Си-Ен-Ен, међутим, примећује да Велика Британија није у овоме усамљена, јер су, како наводи, многе државе споро реаговале на претњу у установама за негу старих, а последице су биле погубне.