У Аустралији већина полицајаца има факултет. Не смем да кажем сви, јер нисам сигуран за старије генерације. Саобраћајни полицајци немају право да наплаћују казне, односно да узимају новац од људи.
Многи се сећају серије „Полицајци доброг срца” (Blue heelers) - они су стварно такви. Оваквим понашањем стварају се прави услови за добар државни систем.
Полицајци познају закон а у саобраћају највише код возача контролишу употребу алкохола, а понекад и дрога. Врло ретко се упуштају у провере исправности возила. Вероватно због тога што су аутомобили овде добри и нема потребе за таквим контролама.

Овде се аутомобил вози на технички преглед само кад мења власника.
Тако можете да купите нов ауто и да га никада не водите на технички преглед.
Велики број мањих саобраћаних удеса власници сами решавају без учешћа полиције. Никада нисам видео да контролишу пролазак кроз црвено светло на семафору.
Не упуштају се у ситне грађанске расправе. Обичан народ их се не плаши јер „не тренирају строгоћу”. Ако туча није озбиљна, ако „нема крви или употребе оружја” неће ни доћи на позив.

Највише се баве преступницима, које можете понекад да видите на улици како их превозе у возилима са решеткама.
Често их виђам у „Мекдоналдсу”, где иду по хамбургере и чипс. Зависно од власника локала, многи им дају попусте 50 одсто а често оброк добијају и потпуно бесплатно. На тај начин власник се захваљује за повећану сигурност свог локала.
Због тога су мекдоналдосове кесе, уз обавезне пиштоље, постали интересантан детаљ полицајаца на улицама Мелбурна.
Џорџ Петровић, Мелбурн, Аустралија

Поштовани читаоци, „Политика” је поново оживела рубрику „Мој живот у иностранству”. Намењена је пре свега вама који живите изван Србије, широм света, које је животни пут одвео у неке нове непознате крајеве и земље.
Надамо се да сте приметили да смо се и ми у међувремену мало променили. Сашили смо ново, комотније и удобније дигитално одело, али и даље смо права адреса на коју можете слати своја писма, репортаже, записе и фотографије.
Пишите нам како је у туђини или у вашој новој отаџбини. Како вам Србија изгледа кад је гледате из Ванкувера, Осла или Мелбурна?
Станује ли носталгија на вашим новим адресама?
А наша адреса је mojzivot@politika.rs
Правила су и даље једноставна: дужина текста до пет хиљада словних знакова, да је записан у неком уобичајном формату, најбоље ворду. Наслови и опрема су редакцијски, текстови се не хоноришу и подлежу уредничким интервенцијама.
Ваша Политика