Власти десетомилионског кинеског града који је најтеже погођен епидемијом саопштиле су да је завршено тестирање свих становника и да је код свега 300 потврђено присуство вируса корона, код свих без икаквих симптома.
Тај податак се у кинеским медијима слави као нови тријумф у фазној борби против заразе и чињеница која ће коначно ставити тачку на нагађања у западним медијима да је у Вухану много асимптоматских носилаца који су потенцијални резервоар заразе.
Истог дана саопштено је да је преминуо лекар који је био у првим редовима борбе против епидемије. Кинезима је био препознатљив као један од два доктора којима је током лечења због поремећаја функције јетре лице поцрнело.
Ху Вејфенг (42), шести лекар из Вухана који је умро од последица ковида, радио је као уролог у истој болници као и Ли Венлиjанг, који је први у децембру упозорио колеге на вирулентност новог патогена, али су надлежни покушали да га ућуткају и касније је умро од вируса.
Ху је заражен крајем јануара и четири месеца се борио с тешким последицама. Би-Би-Си преноси да је вест о смрти „лекара с црним лицем” изазвала гнев на кинеским друштвеним мрежама и отворила многа питања, посебно јер узрок смрти није званично саопштен.
Дакле, није званично преминуо од короне, а да јесте, био би први смртни случај у Кини од ковида после више недеља. Кинески лист „Глобал тајмс” пише само да је „његово стање постало озбиљно и да је био емоционално нестабилан”. Пошто заражених званично нема у вуханским болницама, развила се нова теорија завере да можда има доста пацијената са негативним налазом, али с тешким последицама.
После Вухана, где су грађани тестирани у рекордном року од две недеље, иста мера биће спроведена за само шест дана у граду Муданђијанг са 2,8 милиона становника, где има случајева заразе. Надлежни су рекли да се не планира тестирање целе земље, јер би то било траћење новца и људских ресурса.
До јуче је у свету регистровано 6,4 милиона заражених и више од 380.000 преминулих. У Бразилу је број умрлих 31.199, скоро као у Италији, а по броју заражених та је земља друга после САД.
Након што је у огромном избегличком кампу у Бангладешу од ковида 19 преминула прва особа, припадник Рохинџа, хуманитарни радници су упозорили да прети хуманитарна катастрофа уколико се не буде спречила епидемија.
Мушкарац у седамдесетим годинама умро је у прихватилишту Кутапалонг, највећем избегличком кампу на свету, где су Рохинџе, муслиманска мањина, 2017. побегле од бруталне војне акције у Мјанмару и више од милион их живи у камповима у приобаљу јужног Бангладеша, пренела је Ал Џазира.
Позитиван тест на нови вирус био је шок за хуманитарце, јер у кампу много људи има температуру и главобољу, али се сумњало на прехладе због промене времена и није било масовног тестирања на ковид 19.
Од средине маја, када је потврђен први случај, обављено је 340 тестова, а 29 Рохинџи је било позитивно. Прошле седмице је око 15.000 избеглица смештeно у карантин. Бангладеш, где број заражених нагло расте последњих недеља (60.000 оболелих, 700 преминулих), припремио је заједно са УН седам изолационих центара с капацитетом за пријем више од 700 пацијената.
Тешко да ће то бити довољно ако избије епидемија. Хуманитарци кажу да је камп темпирана бомба јер на квадратном километру живи и по 90.000 избеглица са заједничким тоалетима.