Краљево – На реци Студеници, у близини манастира, баш на месту где је пре пола века постојала мала хидроцентрала, али је временом запушена и пропала, добро напредује градња нове мини-електране. Радници краљевачког предузећа „Западна Морава” најпре су подигли водозахват, такозвану тиролску брану 1, одакле су постављене цеви за доток воде до електране. Реч је о цевоводу дужине око 1,3 километра, а пречника око један метар. Кроз њих ће протицати око један кубик воде у секунди колико је довољно за покретање ове електране чија је снага 94 киловата. Она би годишње производила 580.000 киловата струје, а та количина енергије подмиривала би потребе манастира, конака и осталих објеката на манастирском имању. То ће за манастир бити велика помоћ, како је још приликом отварања градилишта за „Политику” објаснио отац Тихон, игуман студеничког манастира, јер су трошкови за струју позамашни. Уз то, вишак енергије манастир ће продавати, јер ће ова мини-електрана бити умрежена у систем „Електросрбије”.
– Реч је o малој електрани чија градња неће пореметити мир и тишину у околини, а ни живот у реци. Брана у кориту реке висока је свега 1,4 метра. Предвиђен је обавезан проток неопходног минимума а следи довршетак машинске зграде и набавка турбине, генератора и остале опреме – тврди за „Политику” Душан Сретовић, надзорни орган за реализацију овог пројекта.
Рачуна се да ће за реализацију целог пројекта бити потрошено око стотинак милиона динара и поред Владе Србије манастире су увек помагали богати људи. Тако се очекује да ће већ од следеће зиме манастир имати бесплатну струју. Поред тога, судећи према шали која кружи у околним селима, братство се „овајдило” и за неколико великих каца за купус или шљиве. Наиме, недавно су пажњу неколико мештана привукле велике пластичне цеви па су проценили да би, осим за довод воде до турбине, могле користити и за, рецимо, кисели купус или за врење шљива од којих справљају ракију. Тако су, уз претходни договор о сарадњи са неким мајсторима на градилишту и погодби „ми вама ручак, ви нама сечење и варење дна како би од једне цеви добили три каце”, под окриљем мрака присвојили две цеви. Но, таман су направили три, четири каце, јавиле су се љубоморне комшије, посао је разоткривен и стигла је полиција…Било је привођења и саслушања да би актери ове крађе убрзо манастиру једну, нетакнуту цев вратили и још три каце, тек направљене од једне претходно исечене цеви. Тако је манастир добио и каце, неко би рекао, бесплатно да није јасне рачунице. Пошто цев кошта скоро 2.000 евра за оног ко их је платио, а реч је о буџетским парама, ипак је то папрена цена за кацу, вишеструко виша од оне што би се за кацу платило на краљевачкој пијаци. Стога је полиција надлежном тужилаштву поднела кривичне пријаве против Миланка Ђ. (56), Рајка М. (24), Ненада С. (25) и Драгана Д. (26) из студеничког краја и Краљева због крађе и наношења штете студеничком манастиру.