Србија је само у прва три месеца ове године извезла око 56.000 тона јабука, по просечној цени од 0,73 евра, и то највећим делом на тржиште Русије. Извоз српске јабуке 2019. био је вредан 120 милиона долара, а да ли ће до краја године тај резултат бити остварен за сада је неизвесно због последица пандемије, које, по мишљењу страних стручњака, неће заобићи ни овај сектор аграра.
Руски медији у току најјачег таласа ширења вируса у Европи пренели су прогнозе стручњака ФАО који је упозорио на изузетно тешку сезону, као и да би глобална трговина јабука (вредна осам милијарди) могла да падне за око једну милијарду. Смањење тражње, према том сценарију могло би да доведе до колапса и рекордно ниских цена свежих јабука. Уколико се то догоди, највеће последице могле би да имају Пољска, Молдавија, Србија, Кина, Турска, Украјина...
Према процени представника ФАО Русија ће нагло смањити увоз јабуке, што би директно погодило нашу земљу и Молдавију, које су готово потпуно зависне од извоза на руско тржиште. На светском нивоу пад тражње за јабукама, па тако и цена догодиће се, између осталог, због проблема у туризму, затворених хотела, девалвације националних валута и сложености логистике...
Професор Зоран Кесеровић, један од највећих домаћих стручњака за воћарство, сумња у овакве прогнозе.
– Цена јабука и даље је доста висока за оне који је још имају у хладњачама. Колико имам информације од произвођача, не жале се – рекао је Кесеровић за „Политику” и додао да, с обзиром на то да је било великог измрзавања јабука у Европи и Пољској, која је једна од највећих европских произвођача, не верује да би нешто драстично могло да се промени на тржишту.
– Све је могуће. Мада мислим да не би требало да тако нагло пада потрошња, али ни цена јабуке. Посебно због тога што се, после вируса, потрошачи све више опредељују за воће и поврће – сматра наш саговорник. Он каже да су, пре три године, многи најављивали да ће нагло почети да се крчи јабука у Србији, али да је наша јабука изузетног квалитетна и да је од тада нашла и нова тржишта.
– Јесте да 85 одсто јабуке иде у Русију, али ту су још многе државе Европе, извозимо је у чак 27 земаља – објашњава наш саговорник. У анализи ФАО помиње се да ће прилично тешко бити онима који не производе јабуку високог квалитета и да ће такви произвођачи тешко проналазити купце због раста трошкова логистике. То ће испоруке јабука слабијег квалитета учинити економски неисплативим. Кесеровић каже да се с тим потпуно слаже и да наши произвођачи ове године морају да иду управо на квалитет, као што је био случај пре две године.
– Квалитет ће бити пресудан. За прва три месеца показатељи су добри, 56.000 тона је јако добар извоз – сматра он.
Кесеровић је недавно изјавио за Бету да би Србија ове године од извоза воћа могла да оствари укупни девизни прилив од око 650 милиона долара иако ће род због последица суше у 2019. бити мањи за око пет одсто. Прве прогнозе су биле да ће род бити већи од осам до десет одсто него прошле године.
– Суша у јулу, августу и септембру 2019. oштетила је воће и ове године има око 30 одсто плодова, нарочито код шљива који су се формирале као близанци и могу једино у прераду – рекао је Кесеровић.
Кесеровић је рекао да се ове године очекује род воћа од 1,2 до 1,3 милиона тона и да ће воће бити тражено, а да ће због смањене понуде цене бити високе, највише у последњих десет година.