БРИСЕЛ – Европска комисија је покренула две истраге у вези са пословном праксом Епла због могућег кршења правила о фер тржишној конкуренцији.
Истраге се односе на Еплову услугу мобилних плаћања, Епл Пеј (Aplle Pay) и продавницу мобилних апликација Еп Стор (App Store).
У фокусу истрага су праксе којима Епл чини употребу властитих сервиса обавезним за куповину, на пример, унутар мобилних апликација, и на рестрикције које стављају пред девелопере и кориснике кад је реч о коришћењу конкурентских система плаћања, премоси портал Bug.hr. Када је реч о услузи плаћања Епл Пеј, забринутост ЕК се тиче ограничавања приступа НФЦ технологији на мобилним уређајима, а за чије коришћење ексклузивно право на ајфон уређајима има управо Еплов систем мобилног плаћања, преноси Танјуг.
ЕК намерава да истражи да ли Епл са оваквим приступом својим технологијама незаконито подрива конкуренцију кад је реч о мобилним плаћањима.
У домену мобилних апликација ЕК ће истражити колико је у складу с европским правилима о тржишној конкуренцији пракса да се на Епловим уређајима могу инсталирати само изворне апликације, које поново подразумевају искључиво Еплов систем тзв. ин-апп куповине на којем Епл од сваке трансакције узима провизију од 30 процената.
Поред тога, како наводи портал Буг, позната је пракса Епл да не обавештава кориснике да би могли одређене претплате, на примере на аудио сервисе и е-књиге, да купе и изван апликација.
Девелопери апликација су на тај начин спречени да о алтернативним начинима куповине обавесте своје кориснике.
Ова истрага је покренута након пријаве Спотифаја и једног дистрибутера електронских књига, а претпоставља се да је реч о Амазону, наводи се у информацији.
У случају да истражитељи ЕК докажу да је Епл својим понашањем искористио монополистички положај и пружао услуге корисницима унутар Европског економског подручја (ЕЕА) уз онемогућавање конкуренције, прети им казна од највише 10 посто њихових укупних годишњих прихода.
То би, према последњим подацима, могло да износи и до 23 милијарде евра, уз обавезу измене пословних политика за које се утврди да нису у складу с регулативом ЕУ.