Први пут онлајн, почела је 49. Ревија филмског стваралаштва деце и омладине Србије под слоганом „Боље да се деца играју филмом, него филм децом”. У селекцију је ушло 56 остварења које ће гледаоци моћи да виде до 30. јуна на сајту filmskarevija.com. Пошто ревија није комерцијалног карактера и организује се ради представљања, популарисања, афирмисања и унапређења филмског стваралаштва најмлађих филмских стваралаца, сви филмови моћи ће да се гледају бесплатно током четири фестивалска дана, а жири који чине писци Градимир Стојковић и Зоран Стефановић, редитељ Страхиња Савић, редитељ и аниматор Снежана Трстењак, и др Марко Стојановић, етнолог, прогласиће добитнике награда 29. јуна.
– Имамо заиста лепу селекцију различитих филмова, почев од документарних преко анимираних до играних. Традиционално, ревију помажу Министарство културе и информисања Републике Србије, Филмски центар Србије и Југословенска кинотека, а ове године генерални покровитељи ревије су Фондација за мир и решавање криза и асоцијација „Цивис” – рекла је Нада Савић, продуцент ревије и некадашњи учесник овог фестивала, на конференцији за медије.
Традиционална годишња смотра радова младих филмских аутора од седам до деветнаест година одржава се сваке године крајем јуна у организацији Центра аматерског филма Србије.
– Ревија је основана 1961. године, а сада постоји само захваљујући доброј вољи и ентузијазму. Наш дом последњих 18 година била је Југословенска кинотека, али ове године због тренутне ситуације имали смо среће да нам је Фондација за мир и решавање криза помогла да превазиђемо нашу кризу, као домаћини овогодишњег седишта ревије. Ближимо се јубилеју и очекујемо да догодине буде прекретница у сваком погледу – навео је Влада Анђелковић, директор Центра аматерског филма, уједно и директор Ревије.
Антрополог и етнолог др Марко Стојановић у име жирија најавио је награде које ће бити додељене ове године.
– То су Гран при, прва, друга и трећа награда за филм и награде за најбољи сценарио (или идеју), камеру, монтажу, звук (или дизајн звука) и режију. Предвиђена је и награда за најуспешнији клуб и најуспешнијег ментора, као и награда за најгледанији филм на сајту. Ове године биће додељене и награда Етнографског музеја у Београду и Етнолошко-антрополошког друштва Србије. Све награде додељују се у две старосне категорије – од седам до 15 година и од 15 до 19 година, односно за децу из основних школа и средњошколце – навео је Стојановић.