Од нашег сталног дописника
Бањалука – Како је СНС Александра Вучића побрао рекордне симпатије у Републици Српској, тема је којом се баве поједини бањалучки медији, након што је бројање гласова показало да је између 80 и 90 одсто грађана у том ентитету, као и БиХ, на биралиштима подржало српску владајућу партију.
По мишљењу аналитичара, разлози за такво опредељење грађана су вишеслојни, те наводе да, иако број гласача није велики – нешто више од 4.000 у БиХ, од тога око 3.500 у РС – сматрају да представља довољно репрезентативан узорак да се ослика генерално расположење српског народа с ове стране Дрине.
Политиколог Владе Симовић за наш лист каже: „Постоји прилична емотивна увезаност између Србије и РС. Мотиви бирача из Српске нису уско интересни, они превасходно имају потребу да утичу на стабилност Србије. Мишљење које доминира у овдашњој јавности јесте да је актуелна позиција Београда гарант стабилности у региону и напретка Србије. У томе грађани РС проналазе и интерес, јер са јаком Србијом и РС је свесна ојачавања властите позиције на западном Балкану”.
Посебно се наглашава велика излазност у РС и БиХ од око 90 одсто. Позадина разлога за расположење бирача не проналази се само у издвајањима која Србија минулих година обезбеђује за Дрвар, Сребреницу, Источно Сарајево и друге општине у РС, већ, како је за „Евроблиц” оценио Ненад Стевандић, лидер Уједињене Српске, грађани у Српској верују да Србија стасава у „балканског економског тигра”, што је развој ситуације какав импонује српком народу с ове стране Дрине. Стевандић је подсетио да је Вучић отворио фабрику у Дрвару у ФБиХ и помогао четири српске општине у том ентитету, док су се широм РС уз помоћ Србије градила обданишта, школе, путеви... Део аналитичара сматра како се грађани БиХ нису опредељивали на основу процене економског стања у самој Србији – јер су лишени процене реалне ситуације и животних тема које владају у суседној држави – већ да, како тврде, симпатије стичу на основу закључака које извлаче из медијских извештаја о стратешким националним темама, попут Косова, односа Србије са светом, држања Београда у спољнополитичкој арени, те политичке и економске подршке Српској. Други сматрају да се суд јавности добрим делом засновао баш на пројектима као што су ауто-путеви и стране инвестиције у српску привреду.
„Позадина није искључиво емотивна, већ делом и интересна. Људи у РС желе сарадњу са Србијом. Процењује се да Српској за очување дејтонских надлежности одговара што стабилнија Србија. Такође, стабилна влада у Београду је добар преговарач с владама у региону, што Српској у политичком контексту и те како одговара”, закључује Владе Симовић.
Посланици из владајуће партије у РС оценили су како је огромна подршка СНС-у резултат рада власти у Србији и производ добрих односа Београда и Бањалуке. С друге стране, неки аналитичари цене да је исход гласања делом условљен сентиментом какав грађани РС имају према Србији, који се делимично испољава према оном ко је тренутно на власти у Београду, мада превладава уверење да је пресудило то што се неколико година с политичких састанака руководстава с обе стране прешло на инвестиције у инфраструктуру, уз посебан нагласак на то да је било и најава великих заједничких пројеката, што су послови на које српски народ у БиХ гледа благонаклоно и уз изражена очекивања. Најпре, наводе, кад је реч о ауто-путу Београд–Сарајево, чија оба крака пролазе кроз РС, од којих ће један бити веза с Бањалуком. Инфраструктура и енергетика, како оцењују економисти, предуслови су да и друге заједничке инвестиције узму маха у свим привредним и културним областима, што су стремљења која наилазе на нескривене симпатије у РС.
Политиколог Војислав Савић оцењује за наш лист како је поред видљивих и опипљивих инвестиција у време актуелне власти, у периоду до доласка на власт Вучића и СНС-а било неколико потеза од стране дотадашње власти који су створили негативну слику о намерама Београда према Српској. „Тако да је Вучић својом реториком од самог почетка придобио симпатије народа с ове стране Дрине и на том таласу се одржао и током претходних неколико година.”