Београдска полиција расписала је по налогу Првог основног тужилаштва потрагу за Миланом Павловићем, бившим управником Казнено-поправног завода „Београд”, сазнаје „Политика”. Потрага за Павловићем расписана је због немогућности да му се уручи позив за саслушање по кривичној пријави коју је против њега још у августу 2017. године поднео Синдикат правосуђа Србије због несавесног рада у служби, односно што запосленима у овом заводу три године није исплаћивао трошкове превоза, што је била његова законска обавеза.
Да је за Павловићем расписана потрага, потврђено нам је и у Првом основном тужилаштву.
Како сазнајемо, тужилаштво је до сада три пута слало позиве Павловићу, али су се сви враћали на адресу пошиљаоца као неуручени. То можда и не би изазивало толику пажњу, да подносиоци кривичне пријаве у њој нису навели адресу на којој бивши руководилац новог затвора у Падинској Скели живи, али и чињенице да је Павловића било могуће пронаћи на радном месту у Специјалној затворској болници.
Слађанка Милошевић, председница Синдиката правосуђа, за наш лист каже да се поступак против Павловића, иако је од подношења кривичне пријаве против њега прошло три године, није померио са почетка.
– Прво основно тужилаштво у Београду је пријаву коју смо поднели у августу 2017, у марту наредне године проследило Одељењу за борбу против корупције Вишег тужилаштва. Пријава је ту била годину дана, па је одлуком апелације, враћена надлежном Првом тужилаштву. Први позив за саслушање, Павловићу је упућен 24. септембра прошле године, други 10. октобра, а трећи 26. децембра. Како су се сви позиви вратили као неуручени, тужилаштво се 5. марта ове године обратило ПС Палилула са налогом за расписивање потраге. Нејасно је зашто се тужилаштво јавило овој полицијској станици с обзиром на то да Павловић, према информацијама које имамо, живи на другој општини. Све наведено, доводи нас до закључка да се са поступком намерно одуговлачи – казала је Милошевићева за „Политику”.
Основ за подношење пријаве против бившег управника КПЗ „Београд”, објашњава наша саговорница, била је правоснажна пресуда којом је у парничном поступку једном од запослених у заводу, на име накнаде штете досуђен износ од 800.000 динара без законске камате и судски трошкови од 165.000 динара.
У међувремену, суд је донео још двадесетак пресуда у корист запослених који су поднели тужбе против бившег руководиоца КПЗ „Београд” на основу којих је на име штете из буџета исплаћено више од 20 милиона динара. Половина ове суме, исплаћена је на име судских трошкова и камате.
– Пријаву смо поднели зато што је Павловић грубо кршио прописе, односно што се немарно односио према служби и запосленима. У периоду од 2013. до 2015. године радницима није исплаћивао путне трошкове због чега је 90 службеника тужило установу. Право на путне трошкове је гарантовано законом и та одредба се примењује аутоматски, као и право на зараду. Осим Павловића, одговорност за насталу штету сноси и јавно правобранилаштво чији је задатак да штити интересе Републике Србије. Знајући да је тужбени захтев основан, правобранилаштво је требало да га призна и тако спречи камате и трошкове поступка – сматра председница Синдиката правосуђа.
Она додаје, да је од Првог основног тужилаштва којем је пријава поднета, затражено да се против Павловића не примењује опортунитет (опраштање кривичног дела доношењем наредбе о уплати одређеног износа у буџет Републике Србије), већ да му изрекне ефективну казну затвора.
– Сматрамо да одлуком о примени опортунитета не би била надокнађена штета, јер би досуђени износ био знатно мањи од почињене штете. Такође, у пријави смо захтевали да се Павловићу изрекне и забрана обављања дужности, позива или делатности јер сматрамо да би само ефективна казна била јасна порука свима који управљају јавним средствима и којима је дато поверење да обављају јавне функције, да се не исплати кршити закон. Истовремено, предложили смо тужилаштву да у својству сведока саслуша представнике Републике Србије, као оштећене стране – нагласила је Милошевићева.