ПАРИЗ - Француски председник Емануел Макрон осудио је улогу руских плаћеника у Либији, неколико дана након што је откривено да су они, заједно са другим плаћеницима, прошле недеље ушли у либијско нафтно поље Шарара.
Либијска Национална корпорација за нафту саопштила је у петак да су руски и други страни плаћеници ушли у Шарару и састали се са представницима снага које осигуравају безбедност на нафтним пољима, подсећа Ројтерс.
Либијска корпорација оценила је да је то покушај да се спречи поновно покретање заустављене производње нафте у тој ратом разореној земљи.
Из либијске нафтне компаније додају да су се „руски плаћеници први пут састали са стражарима великог либијског нафтног поља Шарара”, које је под контролом бораца међународно непризнатих снага генерала Калифе Хафтара на истоку, у четвртак увече, пренео је АП.
У подељеној Либији, Русија је водећи ослонац Хафтарове Либијске националне армије (ЛНА), која води рат против међународно признате владе у главном граду Триполију, а коју углавном подржава Турска.
Раније ове године, милиција позната под називом Стража нафтних постројења, која је под управом Хафтарових снага, помогла је у гашењу производње нафте када су племена у савезу са Хафтаром водила блокаду либијских нафтних лука, што је био изазов администрацији у Триполију.
Док Хафтарове снаге са истока контролишу либијски нафтни полумесец, влада Триполија на западу контролише националне резерве Централне банке, углавном црпљене из прихода од нафте, преноси Танјуг.
Иако Либија има највеће резерве нафте у Африци, она није у могућности да извози нафту откако је Хафтарова блокада започела у јануару, а то је коштало државну корпорацију преко шест милијарди долара изгубљеног прихода.
Либијске компаније су производиле преко 1,2 милиона барела дневно пре гашења.