У Србији у овом тренутку 22.912 људи самостално уплаћује себи доприносе по члану 15 Закона о пензијском и инвалидском осигурању, чиме стичу услов да после најмање 15 година уплаћеног стажа стекну и пензију.
Реч је о онима који нису запослени, или су били па су добили отказ и недостаје им неколико година стажа да би испунили услов за одлазак у пензију. Почетком године тај број је био мањи и стаж је на овај начин себи регулисало 19.320, или за око 3.500 мање него сада, потврђују подаци Фонда ПИО.
Реч је, дакле, о онима који нису обавезно осигурани, односно нису корисници права на пензију. Право имају сви они који нису осигурани (незапослени, студенти, домаћице, ђаци...) под условом да су старија од 15 година, да имају пребивалиште у Србији, да нису корисници пензије остварене у нашој земљи, или у држави с којом је закључен међународни уговор о социјалном осигурању, као и да нису навршили године живота прописане за стицање права на пензију.
Подносилац захтева филијали фонда за укључење у самосталну уплату доприноса добија решење филијале и у обавези је да редовно месечно уплаћује доприносе по основици за коју се у захтеву определи. Фонд ПИО уписује стаж осигурања по основу ових уплата и тај период је ефективни стаж по основу кога се користи право на пензију.
Дакле, осигураницима који су доприносе за ПИО по члану 15 уплаћивали у тачном износу и у року доспелости, подаци се региструју у матичној евиденцији и представљају основ за обрачун пензија, када се за то стекну правни услови. Својство осигураника стиче се даном подношења захтева, а најраније 30 дана пре подношења захтева. Уколико осигураник неће више да уплаћује доприносе по члану 15, мора да поднесе захтев за престанак осигурања.
У ПИО напомињу да уплата доприноса по члану 15 не подразумева здравствено осигурање. Сви заинтересовани бирају једну од 13 понуђених основица осигурања, независно од школске спреме. По Закону о доприносима за обавезно социјално осигурање, најнижа основица осигурања износи 35 одсто просечне републичке зараде за претходну годину, што је за 2020. годину 25.801 динар, а највиша пет просечних плата, односно 368.590 динара. Допринос за пензијско и инвалидско осигурање је 25,5 одсто, што значи да се месечни издатак за самосталну уплату доприноса креће у распону од 6.579,26 до 93.990,45 динара. Износ основице мења се почетком године, а о новим износима доприноса грађани се информишу у филијалама Фонда ПИО или на сајту фонда.
Допринос се уплаћује уплатницом, на шалтерима пошта или банака, до 15. у месецу, за претходни месец. Одабрана основица се може променити, с тим што промена подразумева подношење новог захтева. Упитани шта се дешава с онима који почну да уплаћују себи доприносе па из неког разлога морају да прекину јер немају више новца, да ли се њима признаје оно што су уплатили или тај новац пропада, у ПИО објашњавају да је у складу са изменама и допунама Закона о ПИО, који је ступио на снагу 30. септембра 2018. године, предвиђено да уколико не плате допринос у року од шест месеци од дана доспелости, престаје својство осигураника најраније с последњим даном за који је допринос плаћен. Рок доспелости је 15. у месецу за претходни месец.
Решење о престанку својства осигураника по овом основу фонд доноси по службеној дужности. Ови осигураници неће моћи да изврше накнадне уплате доприноса за период за који допринос није плаћен шест месеци од дана доспелости, али могу поднети нови захтев и наставити од тог дана с уплатом доприноса.