Према резултатима упитника које спроводи Удружење оболелих од мултиплог мијелома (малигна болест коштане сржи) о овој болести и њеном лечењу у Србији, 60 одсто болесника и даље имају проблема с нежељеним ефектима интравенске терапије.
Резултати су до сада показали да се скоро сваки други болесник жали на замор, недостатак енергије и немогућност обављања свакодневних активности, као последица основне болести и пропратних ефеката интравенске терапије коју примењују, па 44 одсто болесника има потребу да пређе на оралну терапију, која је ефикасна и која се боље подноси.
Водећа светска удружења за лечење мултиплог мијелома (ММ) дала су препоруке за лечење пацијената у периоду трајања ковид-19 инфекције и у њима јасно дале предност оралној терапији.
Интернационално удружење за мултипли мијелом саопштило је да „код болесника са РРММ где год је могуће, препорука је да се користи орална терапија, нпр. иксазомиб”.
Америчко удружење хематолога и Америчко удружење за клиничку онкологију истакли су да „код неких пацијената постоји могућност пребацивања са и.в. хемотерапије на оралну терапију, што би смањило учесталост посете болницама”.
Удружење пацијената оболелих од мултиплог мијелома жели да скрене пажњу на посебну групу старије популације, пацијенте оболеле од мултиплог мијелома који су због своје природе болести додатно угрожени због пандемије корона вируса.
У лечењу мултиплог мијелома је у последњих двадесет година остварен револуционаран напредак који је у потпуности изменио ток ове болести. Данас је то хронична, добро контролисана болест радно способних болесника, преноси Танјуг.
Нови лекови су углавном у таблетарној форми, што значи да терапија подразумева минималан боравак пацијента у здравственој установи. Та чињеница знатно поправља квалитет живота пацијента, смањује трошкове болничког лечења и уједно смањује ризик од потенцијалних инфекција корона вирусом код пацијената који чији је имунитет ослабљен и болују од других хроничних болести, каже се у закључку истраживања Удружења.
Према епидемиолошким подацима, у свету се годишње дијагностикује 80.000 нових болесника са мултиплим мијеломом, у Србији 200. То би значило да се годишње у Србији од мијелома лечи популација од 600 болесника у свим фазама болести.
Просечна старост оболелих је око 69 година, до 30 одсто болесника је млађе од 50, а пет одсто је млађе од 40 година.
Упркос томе што је реч о изузетно тешкој болести, најновије терапијске опције које су делимично доступне и у Србији једном броју пацијената омогућавају дуг и квалитетан живот.