ВАШИНГТОН - Државни секретар САД Мајк Помпео похвалио је данас Гугл, Фејсбук и Твитер, јер су одбили да предају податке о корисницима влади Хонг Конга и охрабрио друге компаније да учине исто.
„Пекинг рекао да ће за 50 година народу Хонг Конга дати већу аутономију”, рекао је Помпео. „А видите шта се догодило после само 23 - празна обећања”, каже државни секретар.
Компаније Гугл, Фејсбук и Твитер обуставиле су претходно обраду државних захтева за корисничке податке у Хонг Конгу, након што је Кина успоставила нови закон о националној безбедности за полу-аутономни град.
Фејсбук, који поседује ВоцАп и Инстаграм, „паузира” прегледе за све своје услуге „у очекивању даље процене Закона о националној безбедности”, наводи се у изјави, преноси Ројтерс.
Твитер је саопштио да је суспендовао све захтеве власти Хонг Конга одмах након што је закон ступио на снагу прошле седмице, позивајући се на „озбиљну забринутост” због његових импликација.
Компаније нису прецизирале да ли ће се обуставе применити и на владине захтеве за уклањање садржаја који је створио корисник њихових услуга из Хонг Конга.
Друштвене мреже често примењују локализована ограничења на постове који крше локалне законе, али не и њихова правила за прихватљив говор.
Фејсбук је ограничио 394 таква садржаја у Хонг Конгу у другој половини 2019. године, у односу на осам ограничења у првој половини године.
Техничке компаније већ дуго слободно послују у Хонг Конгу, регионалном финансијском чворишту, где приступ интернету није под утицајем ограничења која су уведена у континенталној Кини, а која блокира Гугл, Твитер и Фејсбук, подсећа агенција.
Кина је крајем јуна усвојила контроверзни закон о националној безбедности Хонг Конга, за који САД и продемократски активисти верују да хе додатно подрити слободе на тој полуаутономној територији, преноси Танјуг.
Новим законом, који је усвојио Стални одбор Националног народног конгреса Кине, од централне владе у Пекингу се тражи да успостави канцеларију за националну безбедност у Хонг Конгу чији циљ је сузбијање субверзивних, сецесионистичких и терористичких активности, као и стране интервенције у унутрашња питања града.