Огорчени на план који обухвата некадашњи комплекс „Авала филма” где је, између осталог, предвиђено зидање стамбено-пословног комплекса науштрб шуме и зелених површина, грађани окупљени око неформалног удружења „Битка за Кошутњак” сутра у 18 часова изаћи ће на ливаду изнад отворених базена у Улици Благоја Паровића. Тамо ће прецизирати даље кораке борбе против девастације „плућа Београда”, најавио је јуче Дејан Јовановић, један од чланова тог удружења.
Грађани ће од инвеститора захтевати не да не посече ниједно дрво, него да одустане од пројекта и да им врати Кошутњак
Тај, како каже, радни састанак на отвореном искористиће да позову све житеље престонице и бројне иницијативе које су се дигле на ноге да заједнички делају против уништавања Кошутњака.
Јовановић се пре два дана, како тврди, обратио Секретаријату за урбанизам са захтевом да та установа повуче елаборат за рани јавни увид плана детаљне регулације за комплекс „Авала филма” док се ковид 19 не стави под контролу. Такође, Јовановић је тражио и да се понови јавни увид тако да он траје 60 дана, као и да се притом уваже примедбе грађана које стигну до 13. јула, до када је будући план пред очима јавности.
– Примедбе које смо прикупили у понедељак ћемо однети у зграду Градске управе и тражићемо да се отворе шалтери да бисмо их поднели уместо да их оставимо у пластичну кутију која је отворена са свих страна, јер ће нам то бити једина гаранција да ће наши приговори стићи на праву адресу. У уторак планирамо да закуцамо на врата инвеститора који хоће да посече шуму и прави насеље. Од њега ћемо захтевати не да не посече ниједно дрво, него да одустане од пројекта и да нам врати Кошутњак – изричит је Јовановић и додаје да грађани немају ништа против тога да инвеститор развија филмску индустрију, али на некој другој локацији.
Јовановић, као и бројни житељи престонице који своје незадовољство шире друштвеним мрежама потписујући петиције за очување тог природног добра, тврде да не верују ни градским челницима нити инвеститору, компанији „Авала студиос”, кад уверавају јавност да неће бити посечено ниједно здраво стабло, односно шумска основа. Јер, у актуелном елаборату за рани јавни увид, којим је обухваћено 87 хектара – од којих око половине те површине припада „Авала студиосу”, купцу „Авала филма” – пише да се од постојећих 27 хектара шуме штити око 10 распоређених у две целине. У то нису урачунате зелене површине.
Петер Дајко, директор „Авала студиоса”, за наш лист ове недеље је изјавио да ће на његових 40 хектара, на којима планира да развија и филмску индустрију тако што ће градити студија, штитити само седам хектара јер је то, према његовим речима, једина вредна шума. Ни Дајко ни званичници не кажу колика је укупна површина под шумом и зеленилом која наводно нема вредност.
На 87 хектара, осим „Авала филма”, у том делу Чукарице налази се Филмски архив Кинотеке, Факултет спорта и физичког васпитања, хала спортова „Жарково”, Републички завод за спорт и медицину спорта са отвореним базенима у Кошутњаку, Црква Светог Луке, ватрогасна станица и објекти РТС-а. Према планском решењу, на свих 87 хектара планирана је изградња 815.442 квадратна метра, што је осам и по пута већа површина од оне која је на тој локацији сада изграђена.