Број парова који су стали на „луди камен” у протеклој години мањи је за 751 у односу на 2018. годину – најновији подаци Републичког завода за статистику сведоче да је у 2019. години 35.570 парова изговорило судбоносно „да”, док је годину дана раније пред матичара изашао 36.321 пар. Истовремено, порастао је број супружника који су ставили тачку на брачну заједницу – емотивни графикони РЗС сведочи да је за само годину дана разведено готово хиљаду бракова више него у претходној години. Током 2018. услуге бракоразводног адвоката затражило је 9.945 партнера, док је прошле године разведено чак 10.899 парова. Посебно забрињава чињеница да се све већи број партнера одлучују на развод у првим годинама брака – половина супружника која се развела током 2019. године није прославила ни прву деценију брака. Сваки четврти брачни пар који је ставио тачку у протеклој години није „издржао” ни четири године у браку, а петина њих развела се између пете и десете године брачног живота.
Оне које верују у „баксузну” моћ бројева неће обрадовати чињеница да просечно трајање брака износи 13,5 година. Међутим, графикони Републичког завода за статистику сведоче да је сваки шести брачни пар који се развео током 2019. претходно прославио „сребрну свадбу”, односно изашао из бракоразводне суднице након 25 година брака. Да ли се љубав угаси под теретом несигурне егзистенције и тешког састављања „краја са крајем”, или можда разумевање супружника спласне због стресног живота, могли би да говоре неки други стручњаци. Али, чињеница је да ни слободни и невенчани не журе код матичара.
– Када погледамо графиконе, видимо да последњих година расте број развода у такозваној бејби бум генерацији, рођеној шездесетих година 20. века. Током 2019. године 1.610 супружника развело се након 25. година, а годину дана раније чак 1.800 њих решило је да стави тачку на заједнички живот након прославе „сребрне свадбе”. А када тај податак упоредите са чињеницом да се највише разводе супружници у првим годинама брака, који се најчешће склопи на прагу тридесетих година, долазите до закључка да су то управо деца „бејби бумера”. Значи, једнако се разводе и родитељи и деца – први након 25. година брака, а други након неколико година заједничког живота. Према статистичким подацима мушкарци се чешће одлучују на склапање другог или трећег брака него жене. Стиче се утисак да је њима теже да треће доба проведу сами. Национална географија сведочи да се највише разводе Војвођани – иако су они ти који најчешће и склапају брак – наглашава Гордана Бјелобрк, начелница одељења за демографију Републичког завода за статистику.
Да деца нису „малтер” који брак држи потврђује и статистика која сведочи да готово половина разведених бракова има једно или двоје деце, али су тачку на брачну заједницу ставили и партнери са троје, четворо, петоро и шесторо деце. Иако је након окончања бракоразводног поступка мајка та која у већини случајева преузима старатељство над децом, што показује податак да је од 5.086 деце, она та која је добила старатељство над 4.103 детета, статистика сведочи да расте број очева – старатеља. У 2019. години чак 798 мушкараца преузело је старатељство над својом децом након развода брака. Расте број и парова који су се одлучили на заједничко старање о наследницима – за 850 малишана договорено је заједничко старатељство након развода. На жалост, двоје деце је током протекле године завршило у установи након разлаза родитеља, а о седморо њих бригу су преузеле друге особе.
Подаци Републичког завода за статистику јасно демантују широко распрострањен мит да се не гледа ко одакле долази. Наиме, чак 88 одсто младенаца који су изговорили „да” у претходној години је исте националности, а две трећине њих има исту стручну спрему, а сваки пети пар се бави истом групом занимања, што значи да Купидон често баца љубавне стрелице на радном месту. Просечни младожења у Србији све касније стаје на „луди камен”, а пред матичара најчешће излази у 34. години. И младе су све старије, па просечна невеста у нашој земљи баца бидермајер тек у 31. години. Иако су изменама и допунама Породичног закона укинути дечји бракови, подаци показују да је током претходне године 1.205 невести и 198 младожења, од 16 до 19 година, ступило у брак – готово идентичан број као и током 2018. године.