Предлогом Европске комисије о дугорочном буџету и фонду за опоравак Европске уније ни изблиза се не предвиђају довољна средстава за „зелене” инвестиције, потребне за испуњавање европских климатских циљева, саопштиле су данас две истраживачке куће.
Пандемија корона вируса гура ЕУ у дубоку рецесију, а лидери 27 земаља чланица ЕУ састаће се у петак у Бриселу како би покушали да се договоре о буџету овог блока за период 2021/27.године и о фонду подстицаја за економски опоравак.
ЕК је предложила пакет вредан 1,85 билиона евра (2,1 билиона долара), који ће, како каже, европској економији погођеној корона кризом омогућити опоравак заснован на „зеленој” индустрији и технологијама које помажу смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште, главног кривца климатских промена.
Међутим, за заштиту климе је буџетским планом конкретно предвиђено само 80 милијарди евра, показује студија две немачке фирме - консултантске куће Клајмит&Компани и истраживачког центра Агора Енерџивенд, наводи Ројтерс преноси Танјуг.
То је мрвица у односу на 2,4 билиона евра колико је према рачуници ових истраживачких компанија потребно уложити у економију с ниском емисијом угљеника до 2027. године да би се испунили актуелни климатски циљеви ЕУ.
Према њиховој студији, инвестициони приоритети би требало да буду брзо ширење производних капацитета из обновљивих извора енергије, обнављање зграда ради штедње енергије и развој инфраструктуре за пуњење електричних возила.
„Постоји раскорак између нарације коју слушамо на највишем политичком нивоу и конкретних детаља у предлогу”, рекао је Матијас Бак, шеф за европску енергетску политику у Агора Енерџивенду.
Из ЕК су навели да не могу да коментаришу, како кажу, „необјављену” студију и додају да 25 посто буџета ЕУ треба да подржи климатске акције.
С друге стране, истраживачи тврде да недостатак извршних мера представља „огроман политички ризик” да тај новац буде потрошен на инвестиције које загађују околину.
Чак и ако би из свих фондова ЕУ био дат максималан могући климатски допринос, тиме би износ до 2027. године достигао тек 675 милијарди евра.
Председник Европског савета Шарл Мишел представио је прошлог петка нови предлог буџета, којим се за климатске трошкове предвиђа 30 одсто средстава, али Бак каже да иако Мишелов предлог представља „напредак”, њему и даље недостају мере обезбеђења, наводи британска агенција.