БОН - Демонстранти у источној руској провинцији Хабаровск протестују против Владимира Путина већ скоро недељу дана, док Кремљ и даље упадљиво суздржано реагује на протесте, пише „Дојче веле”.
Недавно изгласане измене устава омогућиће Путину да пет пута укупно буде изабран на функцију председника Русије, што указује на велику јавну подршку коју ужива.
Међутим, само две недеље након референдума, Путин се суочава са озбиљним изазовима у земљи.
У граду Хабаровск протести се организују од 10. јула, када је ухапшен Сергеј Фургал, популарни гувернер истоимене области на истоку Русије.
Прошле недеље, неколико десетина хиљада демонстраната изашло је на улице Хабаровска, у највећем протесту икада одржаном у овом граду. Власти су гувернера Хаборовска оптужиле да је наредио убиство двојице бизнисмена пре 15 година, а Фургал је ове оптужбе негирао.
Сергеј Фургал (50) је члан националистичке Либерално-демократске партије Русије, која се налази на власти у седам области на истоку земље. Иако је званично реч о опозиционој партији, она фактички подржава политику Кремља.
Фургал је на функцију гувернера Хабаровска дошао 2018. године, када је победио свог претходника из владајуће странке Јединствена Русија, преноси Танјуг.
Оваква ситуација изазвала је незадовољство Кремља, те је Путин само неколико месеци касније одлучио да престоницу округа из Хабаровска пребаци у Владивосток.
Многи становници округа Хабаровск сматрају да је Фургалово хапшење чин освете Кремља. Трећина грађана ове области, која има 1,3 милиона становника, гласала је против Путинових уставних реформи, док је на нивоу целе земље то 21 одсто.
Међутим, неки аналитичари сматрају да освета Кремља није разлог за хапшење Фургала, већ да апсолутна доминација његове партије у регионалном парламенту и Градском већу смета Кремљу, који жели поново да преузме контролу.
Кремљ још упадљиво суздржано реагује на протесте. То представља неуобичајену појаву, с обзиром на то да протести нису одобрени, а у таквим случајевима руска полиција реагује брзо и снажно.
Протести чак нису ни осуђени од стране представника власти, те је Песков рекао да је добро да „да није било провокација и испада”, док је један Путинов представник у региону изјавио да људи имају право да искажу своје мишљење.
Уколико буде реаговао на протесте, Путин ризикује да дође до њихове ескалације, док би допуштање да се демонстрације наставе довело до слабљења његове моћи.
Неки аналитичари сматрају да Кремљ неће моћи да се повуче из овакве ситуације и да ће на крају ипак демонстрирати своје право на власт.