Иако је идеја о првој шаховској онлајн олимпијади ФИДЕ – у термину „праве” олимпијаде у Москви – изазивала много скепсе, одзив је превазишао очекивања. Чак 160 шаховских федерација је пријавило учешће, на челу са велесилама Русијом, Кином, САД и Индијом, а међу њима је и репрезентација Србије.
Током 40 дана, од 22. јула до 30. августа, шах ће доказивати како и колико може да опстаје у условима пандемије Ковида 19. За разлику од свих других спортских дисциплина у којима борци морају да буду заједно на сцени, шахисти не морају да напуштају границе својих држава док се путем интернета боре са удаљеним противницима. Вежбали су то током последњих деценија у многобројним пријатељским партијама, а сада ће покушати да докажу објективност таквих надметања на међународном нивоу.
Да постоје основи за то, као и комерцијални интерес за праћење партија уживо, показала је Карлсенова позивна серија супертурнира по убрзаном темпу, од средине априла наовамо. Онлајн олимпијада има за циљ да тај модел учини демократским и активира оне који нису могли да уђу у елитни круг изабраних током последња четири месеца.
Друга важна страна овог концепта је равноправни статус шахисткиња и младих. За разлику од класичних олимпијских турнира, светских и европских екипних шампионата, где се посебно одржавају мушка и женска такмичења, екипе од шест чланова чиниће најмање три шахисткиње, од којих је једна омладинка, и најмање један омладинац.
Такав састав подсећа на модел наших државних шампионата до пре 25 година, када су екипе имале по шест сениора, два омладинца и две шахисткиње. Формулу коју смо ми одбацили, касније су преузеле друге државе, а неке као Грчка и Турска су још повећавале број табли за јуниоре и кадете.
Онлајн олимпијада је увела потпуну равноправност. У већини случајева екипе ће чинити двојица сениора, две сениорке и двоје омладинаца, али биће екипа у којима ће млади чинити већину, као својеврсни поглед у будућност светског шаха. Уз основни састав од шест табли, свака репрезентација је могла да пријави још шест резерви.
Последњих година су шаховске репрезентације Србије биле боље заступљене на женским такмичењима, а сада се десило обрнуто. Селектор Миодраг Перуновић је успео да окупи петорицу од седморице најбољих по рејтингу, укључујући двојицу најбољих јуниора до 20 година. То су, по рејтингу за убрзани шах: Никола Седлак, Милош Перуновић, Иван Иванишевић и Александар Инђић. На јуниорској табли играће Велимир Ивић и Михајло Радовановић.
На жалост, селекторка наших шахисткиња Ирина Чолушкина и омладински селектор Зоран Арсовић нису добили очекивани одзив. Од првих 15 по рејтингу са наше женске листе играће само пета, Теодора Ињац, али не на омладинској табли где би могла, него у сениорском делу. Уз њу ће бити Тијана Благојевић, Мила Жарковић и Сандра Ђукић, а на омладинској табли Јована Срдановић и Катарина Несторовић.
Свих 160 пријављених екипа би требало да буду подељено у пет група по јачини, на основу збирног пласмана шахиста и шахисткиња на Олимпијади у Батумију 2018, а распоред и носиоци група се очекују данас.
Најслабија група игра од 22. до 26. јула, четврта од 29. јула до 2. августа, трећа од 5. до 9. августа, а друга од 12. до 16. августа. У тој групи би требало да буде и Србија, у борби за 15 места у највишем рангу. У свима фазама се екипе деле у групе од по десет, из којих по три иду даље. Игра се по убрзаном темпу од по 15 минута, уз пет додатних секунди за сваки потез.
Састав прве групе биће изузетно јак. Русија је пријавила свој олимпијски тим, у коме су сениори Гришчук, Непомњашчи, Дубов и Артемјев, а омладинци Јесипенко и Сарана. Женски део чине Лахно, Горјачкина, Костењук и Гуњина, уз сјајне омладинке Шувалову и Потапову.
У тиму САД су Со, Шенкленд, Робсон, Сјонг, Јип, Затонских, Абрахамијан и Ванг, а за Индију ће играти Ананд, Видит, Сарин, Конеру ...