И поред великих речи да космос треба поштедети, велике силе су почеле трку у наоружању у свемиру, при чему Америка и Велика Британија тврде да је Русија чак и испалила први „метак”.
Москва је средином месеца објавила да је тестирала свемирску опрему и послала „мало свемирско возило у инспекцију једног домаћег сателита”. Али, из Вашингтона је оптужују да је у ствари употребила „антисателитско оружје”, испаливши „пројектил способан за рушење сателита”.
Према тврдњама из Свемирских снага, новог рода америчке војске који је креирао председник Доналд Трамп, Русија је испалила пројектил у орбиту са једног од својих сателита, преноси Јавни национални радио. Из Стејт департмента саопштавају да је Русија показала лицемерје јер је затражила да се трка у наоружању не преноси у ванземаљски простор, а да њој не пада на памет да се лиши свог свемирског програма. Придружују се и из Даунинг стрита, тврдећи да су забринути јер им руско тестирање „личи на оружје”, јавља Би-Би-Си.
Ипак, и друге велике силе већ неко време показују интересовање за оружје у космосу. Кад је оформио Свемирске снаге, Пентагон је истакао да се тиме бране амерички интереси у космосу, посебно сателити који би се могли наћи на мети кинеских и руских напада. И Северноатлантска алијанса је после тога прогласила свемир за ново „бојно поље”. После земље, ваздуха, мора и сајбер-простора, свемир је постао пети оперативни домен за НАТО. Како су тада истакли челници савета, неопходно је обратити пажњу на безбедност сателита, који су важни за комуникацију, навигацију, сателитске снимке, праћење и 5Г мрежу.
Истог дана је и шеф Кремља Владимир Путин поручио да се и Русија укључује у свемирску трку у наоружању. Раније је Кремљ тражио од Трампа да одустане од Свемирских снага, јер је у њима видео увод у „ракетне нападе из космоса”, али је Путин онда објавио да је Русија, упркос томе што се „противи милитаризацији свемира”, принуђена да се супротстави Америци и њеним савезницима. Најавио је тада да ће се посветити сателитима и ракетној и свемирској индустрији.
И први човек Јелисејске палате Емануел Макрон обелоданио је да ће Француска развијати ласерско оружје, што би требало да буде пандан америчким свемирским јединицама.
Све стране углавном говоре о потреби да заштите сателите од хакерских напада. Осим у комерцијалне сврхе, сателити се користе и у војсци за комуникацију, лансирање ракета и добијање обавештајних података. Од 2.000 сателита, 1.100 припада чланицама Северноатлантског савеза, од чега 900 Америци, а Русија има 150 сателита. Стручњаци упозоравају да се у „ратовима звезда” могу очекивати не само напади на сателите већ и смештање оружја у свемир, одакле ће се гађати циљеви на Земљи.
Према споразуму који су потписале САД, Британија, Русија, Кина и многе друге земље, постављање оружја у свемиру је забрањено. Познато је да САД, Русија, Кина и Индија имају бојеве главе способне да са земље сруше сателите, али не постоји споразум који би забранио употребу тог арсенала.