Руска влада одобрила је ратификацију уговора о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније (ЕАЕУ). То значи да је одобрен нацрт савезног закона „о ратификацији Споразума о зони слободне трговине између Евроазијске економске уније и њених држава чланица, с једне стране, и Републике Србије, с друге стране”. Он ће бити прослеђен на усвајање Државној думи у складу с утврђеном процедуром. Уговор је потребно да ратификују све државе чланице ЕАЕУ.
Премијерка Ана Брнабић је у октобру прошле године у Москви потписала Споразум о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније и њених држава чланица – Русије, Казахстана, Белорусије, Јерменије и Киргистана. Србији је потписивањем споразума отворен приступ тржишту од 183 милиона људи.
Договором о слободној трговини, Србија ће моћи да извози готово 100 одсто производа без плаћања царина. Између осталог, реч је о извозу 2.000 тона цигарета, 400 тона крављег сира, неограничен извоз овчјег и козјег сира, као и воћне ракије, 90.000 литара вињака...
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић за Танјуг је тим поводом изјавио да оно што је за многе утицајније и снажније економије само пусти сан, за Србију је данас реалност. Ратификација уговора даје могућност да без царине српски пољопривредни произвођачи извозе на тржиште од готово 200 милиона становника многе производе.
– Међу њима бих свакако издвојио сир и воћну ракију. Велика шанса за прехрамбену индустрију коју морамо искористити, посебно данас када се сви затварају због вируса корона и када многе земље вапе за приликом да извезу своју робу – објашњава Недимовић.
Од количинских квота за робу, много важније је то што је договорено ново правило директне куповине и прецизнији текст о пореклу робе јер ће извозници имати много више користи од тога. Нама су Руси оспоравали преференцијале уколико би фактуре биле из треће земље, односно уколико би се уз земље купца и продавца појавила и трећа посредничка земља. А тако нешто је нормално код пословања мултинационалних компанија и њихових ћерки фирми.
Иначе, највећи извозници у Руску Федерацију годинама су компаније у власништву страних инвеститора, што потврђује да је баш то био мотив улагања у Србију. Наша страна је чак десет година покушавала то да испослује, а Руси су, кажу, имали врло тврд став. Због тога ће се увести строжа контрола документације да не би било злоупотреба.
Такође, нови текст правила о пореклу робе доноси велику корист извозницима јер се избегавају могућности различитог тумачења, што је до сада успоравало продају и директно се одражавало на количину продате робе.