Смедерево - Лука „Смедерево” као једна од највећих утоварно-истоварних лука на Дунаву, где годишње пристане више од хиљаду страних бродова, деценију и дуже важи за легло речног криминала. „Политика” је већ писала о вишегодишњој опсади смедеревског акваторијума од стране дунавских пирата и покушајима овдашње речне полиције да им стане на пут. Небројени су примери крађе горива, угља, челика, кукуруза, жита, процењују се штете веће од 3,5 милиона евра годишње, а све чешће због пиратске бруталности угрожена је безбедност посада. Последња таква пљачка десила се у ноћи 26. маја када су маскирани разбојници упали на брод. Једна група пљачкала је товарни део, а друга стамбени где су се на мети нашле и личне ствари и новац чланова посаде. Када су лађари покушали да им се супротставе, пирати су насрнули металним шипкама, а само је игром случаја спречена трагедија. Ова драма се одигравала на свега педесетак метара од седишта речне полиције на дунавском кеју, а како сазнајемо, пљачкаши још нису ухваћени.
Ово је била само кап у чаши након серије разбојништава и крађа код Смедерева, због чега се прво наредно пристајање у овдашњу луку одвијало уз полицијску пратњу, за шта се залажу и професионални лађари.
У ноћи између 2. и 3. јула, домаћем танкеру који је упловљавао у Смедеревску луку из луке „Мидија”, у узводој пловидби се придружила патрола речне полиције из Смедерева. Полицијски чамац је од 1.105. километра пратио домаћи танкер до истоварног терминала у Смедереву, пружајући броду и посади својеврсну заштиту од евентуалних напада локалних пирата, кажу из Удружења професионалних лађара Србије.
Полиција је посади нагласила да ипак обрате пажњу током боравка у акваторију Смедерева и да их, уколико ипак дође до напада или покушаја крађе, контактирају телефоном и затраже помоћ.
Предлажемо и увођење „вруће линије“, односно директне везе са дежурном службом како би се време чекања свело на разуман минимум или увођење дежурног ВХФ канала на којем би се сви бродови могли обраћати полицији у случају потребе. Надамо се да ћемо заједничким залагањем скинути Смедерево са листе небезбедних пристаништа, а самим тим и поправити имиџ наше државе, наводи Управни одбор УПЛС-а.
Истовремено упозоравају да, уколико полиција убрзо не изађе са планом борбе против речног криминала, прогласити Смедерево за црвену зону пловидбе, јер је пристајање на том делу Дунава постало опасно по живот.
Упркос вишегодишњем криминалу, речна полиција у Смедереву постоји тек од 2015. године, а прошле године формирано је посебно полицијско одељење „Дунав” са седиштем на туристичком пристану. Неколико полицајаца надзире 21 километар речног тока 24 сата, само с једним чамцем.