Покрет Одбранимо реке Старе планине ускоро би могао да промени име у – Одбранисмо реке Старе планине. Оно што је пре око годину дана оцењено као редак пример слоге власти и опозиције, пошто је у пиротској скупштини једногласно прихваћен закључак да се из просторних планова избаце све локације за изградњу деривационих мини-хидроелектранa, на корак је да прерасте у званичан документ. Наиме, нацртом новог просторног плана града Пирота, који ће ускоро бити усвојен, на Старој планини неће бити изграђена више ниједна МХЕ. И та забрана ће остати на снази наредних 15 година.
Брисање педесетак МХЕ, колико је предвиђено катастром из 1987. године, као победу мештана виде и еко-активисти и представници локалне власти који, како се до сада чинило, нису имали заједнички језик.
За Александра Јовановића Ћуту, представника покрета Одбранимо реке Старе планине (ОРСП), ово је једини логичан потез.
– После две године одбијања политичара да реше проблем и забране изградњу 58 МХЕ у заштићеном подручју, избегавање било каквог разговора са нама, коначно су спречили да нестану све реке Старе планине. Да то нису урадили мештани би морали да се селе, јер више не би било воде. Тако бисмо добили еколошке избеглице – каже за „Политику” Александар Јовановић Ћута.
Пироћанци су до пре неколико дана имали прилику да проуче детаље нацрта новог просторног плана и упуте примедбе на адресу Комисије за планове која ће их разматрати. Потом, овај документ одлази пред комисију ресорног министарства која треба да да сагласност, a онда следи последња реч одборника Пирота.
Председник општине Пирот Владан Васић каже да министарства већ поштују став локалне самоуправе о забрани изградње МХЕ на њиховој територији.
– Недавно је ресорно министарство одбило захтев једног инвеститора заинтересованог да гради малу хидроелектрану на Старој планини позивајући се управо на закључак о брисању МХЕ који је скупштина усвојила прошле године. Овај последњи корак који смо предузели није резултат притиска ни некаквих локалних моћника ни еко-активиста, већ закључка да не постоји јавни интерес да оне буду изграђене. Искључиво смо се водили интересом локалног становништва – истиче Васић за „Политику”.
Наш саговорник објашњава да ни пре забране није било могуће на Старој планини изградити свих 58 МХЕ, јер је реч о документу који је прављен имајући у виду стање од пре 33 године. До сада, каже, неке реке су промениле водотокове па на појединим тачкама на којима је замишљена мини-хидроцентрала воде уопште нема.
– Заправо, реч је о неких десетак МХЕ али сада неће бити изграђена ниједна на Старој планини. Све локације за грађење деривационих хидроелектрана су избрисане. Остале су две локације на Нишави, предвиђене за МХЕ прибранског типа. Нишава је велика река, а не мали водоток који прогутају цеви. Такође, пооштрени су услови које је потребно испунити за ове две локације – додаје Васић.
А док су се становници Старе планине борили да уместо река са њихове територије буду збрисане МХЕ, годинама су живели у ванредном стању, спремни да ратују против оних који би да подижу бетонске бране и реке преусмеравају у цеви зарад „зелене струје”. У тој борби летеле су каменице, коришћен бибер спреј, па је чак запаљена и кућа у којој је боравио један од инвеститора.
– Борба се наставља, јер морамо да одбранимо Ракитску реку која припада општини Бабушница. Како инвеститор игнорише решење о забрани радова, мештани 15. августа организују радну акцију вађења цеви – најављује Александар Јовановић Ћута.