Упекла звезда одозго, асфалт жари одоздо. Сама помисао на шетњу у доба највеће жеге чини да се моментално презнојимо. А замислите како би било да цео дан морамо да проведемо напољу, на усијаној улици, и то не само без шешира или клима-уређаја, већ чак и без воде? Таква судбина на овим спаринама затекла је велики број паса луталица. Док се лукаве маце снађу па готово целу врелину преспавају и активирају се ноћу, кучићи жегу веома тешко подносе и понекад им и живот буквално зависи од помоћи људи. Организација „Animal rescue Serbia” недавно је апеловала на грађане да помогну кудравим пријатељима који живе као бескућници.
– Током ових топлих летњих дана важно је да не заборавимо животиње које живе на улици. Оне су често у ситуацији да немају приступ пијаћој води. Ми им можемо помоћи тако што ћемо испред своје зграде или дворишта ставити чинију с водом која ће бити окрепљење за жедне уличне псе, мачке, али и птице којима је такође потребна вода. Овај наш мали гест животињама може много да значи – поручили су на својој фејсбук страници чланови „Animal rescue Serbia”.
Вода се може оставити и у преполовљеној флаши или било каквој другој посуди, али битно је да стоји у хладу. Важно ју је и мењати у доба велике врућине јер се брзо загрева.
Али, нису само улични пси погођени врућином. На њу лоше реагују и кућни љубимци и зато је у доба високих температура важно посебно обратити пажњу на њих.
У шетње би их требало изводити или рано ујутру или кад већ захлади, а никако око поднева када је жива у термометрима највиша. Врсте попут булдога и боксера су посебно осетљиве на топлоту и врло лако могу да се прегреју, али ветеринари упозоравају да ниједног пса никако не смемо остављати самог у затвореном аутомобилу јер таква наша неопрезност животињу би могла коштати живота. Симптоми прегревања, које иначе води и топлотном удару, најчешће су дезоријентисаност, малаксалост, балављење, па у појединим случајевима и повраћање. Уколико се неки од ових симптома појави, пас хитно мора у хладовину и мора му се дати воде и њоме се поквасити.
А ако мислите да псу са дугом длаком учините услугу тако што ћете га ошишати, знајте да је то грешка. Њихово крзно је изолатор и уколико остану без њега могу чак зарадити и опекотине.
Савет за одржавање животиња у овом периоду је: „Воде, воде, воде.” Воду би требало да пију чешће него иначе, а уз то важно их је и квасити. Уколико куце желе да пливају, учините им ту радост и допустите им, али и ту будите опрезни. Кожа љубимаца подложна је екцемима па уколико се они купају у води попут речне, важно их је након тога добро испрати хладном водом. На јеловнику животиња у доба великих врућина, као и на нашем, требало би да буде само лаганија храна.